Strona Główna Forum Wolnych od Alkoholu
"DEKADENCJA"

czyli rozmowy o alkoholizmie oswojonym i nie tylko...


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia i wszelkie jej nauki pomocnicze
Autor Wiadomość
esaneta 
Moderator


Wiek: 52
Dołączyła: 12 Lip 2011
Posty: 3392
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018 21:44   

Ja z kolei średniowiecze preferuję :]
_________________
I Love gołąbki Klarci.

:esa:
 
     
pietruszka 
Moderator


Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5423
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018 22:26   

O... ja bym chętnie pogadała, ale, cóż Iras, jakkolwiek rozumiem Twój problem z ortografią, to jednak... trudno mi się Ciebie czyta. Nie zawsze wiem, czy Ci chodzi o tręd (trend pewnie miało być) czy o trąd... Jesteś inteligentnym facetem, może jednak skorzystasz z jakiegoś podpowiadacza ortografii. W Google Chrome mi ładnie podkreśla wyrazy błędnie napisane, też czasem poprawiam, bo zdarzają mi się literówki. Dla mnie próba pisania ładnie i jasno w języku ojczystym jest nie tylko wyrazem szacunku dla czytającego, jak też ułatwia wzajemną komunikację.

Jak się Iras postarasz choć troszkę "ortograficznie" dla mnie, to z pewnością pogadam z Tobą. A swojego czasu różne ludowe gusła i zabobony były moim konikiem. Ogólnie takie ludowe postrzeganie świata, próby chrystianizacji dawnych guseł, przejawy "pogaństwa" w praktykach katolickich bardzo żywo mnie interesowały...
 
     
Jras4 
Docent


Wiek: 51
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 3302
Skąd: Siedlce
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018 23:05   

Wiec tak jak obiecałem kilka słów od siebie tym razem
puierwsze procesy o czary na ziemiach polskich te udokumetowane pojawiaja sie w wiekuXVI i XVII
oto przykłady przezemnie wygrzebane ,pierwsze wzmianki pisane o czarach 1543 r w zapiskach konstytucyjnych a wiec oficialnych pismach prwnych , ale i jest wzmianka w konstytuci z roku 1776 gdzie jesy mowa o zakazie stosowania tortur wobec podejzanych o czary
Ale żeby oddac sprwiedliwośc trzeba powiedziec że w owym czasie wiekszośc znanych procesów odbywała sie u niemców tam organizowano istne pogromy czarownic jak np spalenie Anny Hendriks w Amsterdamie
wypisywanie litanni spalonych oszczedze sobie i czytelnikowi ,Nasilenie procesów przypada na kata powstania reformacji i wojen religinych po 1560 r
_________________
KATOLIK CZARNY PEDOFIL
 
 
     
Jras4 
Docent


Wiek: 51
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 3302
Skąd: Siedlce
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018 23:09   

poczatkowo procesami zajmował sie Kosciół który z ramienia samego Boga pilnował by nie dochiodziło do zwyrodnienia zwanego czarami uwazano że tylko on jedyny ma nie tylko moralne prawo ale i siłę dana od boga by walczyć z tym zjawiskiem na ziemiach polskich znane i opisane procesy podam dwa tylko przykłady 1 proces w Buzku w 1752 r i 2 proces w Grodzie Wyzewskim z 1716 r na Wołyniu Ale jak rozumiem czytelnikowi nie chodzi o same daty i fakty opisane a bardziej o dyskusje Etnograficzną czy psychologie umysłu i strachu niz wywody historyczne
_________________
KATOLIK CZARNY PEDOFIL
 
 
     
Wiedźma 
Administrator


Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9661
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018 23:23   

Jras4 napisał/a:
czytelnikowi nie chodzi o same daty i fakty opisane a bardziej o dyskusje Etnograficzną czy psychologie umysłu i strachu niz wywody historyczne

No właśnie - co kierowało ówczesnymi ludźmi uprawiającymi polowania na czarownice?
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Jras4 
Docent


Wiek: 51
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 3302
Skąd: Siedlce
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018 23:24   

Ale idzmy dalej ... oto w roku Panskim 1692 mamy dwa procesy na ziemiach Polskich we wsi Flamieriewo gdzie oskarża sie 4 kobiety o czary i po prubach wody sąd ma juz opewniśc ze ma do czynienia z nałoznicami Szatana i kaze je spalic a żeby każń trwała dłużej ogien podsyca sie mokrym chrustem
czy drugi przypadek z Młotkowa gdzie sąsiedzi i pracodawca oskarżaja 3 kobiety i tez kączy sie spaleniem
co dziwne nie dochodzi do samosądu wszystko rozgrywa sie w granicach prawa
_________________
KATOLIK CZARNY PEDOFIL
 
 
     
Jras4 
Docent


Wiek: 51
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 3302
Skąd: Siedlce
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018 23:27   

Wiedźma napisał/a:
- co kierowało ówczesnymi ludźmi uprawiającymi polowania na czarownice?

odpowiadam
odpowiedz nie jest jedna a wiele
najczesciej powodem oskarżen była zazdrośc i chęc zysku czy odwetu ,bardzo czesto na kobiete donosiły własnie kobiety
bo ta miała wieksze powodzenie ,bo uwiodła kogoś albo ze bogato wyszła za mąz i ubiegła inną taka zwykła zawiśc która do dzis dnia jest miedzy kobietami ,dzis wprawdzie nie oskarza sie o czary ale np gdzie dwie gotuje dla jednego chłopa druga dosypie soli by ten chłopina wydarł morde na biedacvzke ku uciesze tamtej
_________________
KATOLIK CZARNY PEDOFIL
 
 
     
Jras4 
Docent


Wiek: 51
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 3302
Skąd: Siedlce
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018 23:31   

Ale nie tylko takie były powody
jednym z głównych powodów była i jest strach przed innoscią ..obawy czesto ofiarami padały samotne kobiety mieszkajace w szałasie pod lasem ,zyjące ze zbieractwa ,i czasem pojawiajace sie we wsi by sprzedać jakieś zioła czy poprostu uzbierany opał , czesto te kobiety były znane i nazywane znachorkami i czesto leczyły miejscowych ludzi i mimo ze nie zkodziły nikomu padały ofiarami manni zwanej polowaniem na czarownice
czesto takimi polowaniami kierował kler
_________________
KATOLIK CZARNY PEDOFIL
 
 
     
Jras4 
Docent


Wiek: 51
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 3302
Skąd: Siedlce
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018 23:32   

CDN ......
_________________
KATOLIK CZARNY PEDOFIL
 
 
     
Jras4 
Docent


Wiek: 51
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 3302
Skąd: Siedlce
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018 23:37   

PS ..... jutro postaram sie napisac o tematyce ale kilka wieków do tyłu za Odnowiciela ten przykład wydaje mi sie doskonały ...a wiec mja gawiedzi do jutra ... no i licze na jakies posty
a od siebie dodam że jesli istniały by czarownice napewno dzieki sprytowi unikneły by stosu
zreszto kazda baba to czarownica i co wszystkie spalić ? toż opału by zabrakło
_________________
KATOLIK CZARNY PEDOFIL
 
 
     
pietruszka 
Moderator


Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5423
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018 23:44   

Jras4 napisał/a:
gdzie dwie gotuje dla jednego chłopa druga dosypie soli by ten chłopina wydarł morde na biedacvzke ku uciesze tamtej

eee... prawdziwy mężczyzna zje nawet taką przesoloną, ewentualnie ukradkiem wyleje... i jeszcze pochwali... to jest męstwo a nie przywalenie kobiecie, bo "zupa za słona była".

Mężczyźni są równie zawistni... czasem nawet bardziej (w pracy to nieraz widać)... a że jaj nie mają to odreagowują na słabszych emocjonalnie... na przykład kobietach... Drugiego faceta bał się tknąć, to podpuszczał, że jego żona wiedźma.

Myślę, że równie często powodem oskarżeń był strach... Niezrozumienie przyczyn pewnych zjawisk, takich jak choroby, żywioły, wypadki pozwalało znaleźć winnego w postaci czarownicy.

A jednocześnie oskarżenie kogoś, odwracało uwagę od samego oskarżyciela, takie :ja zgłaszam, bo ja jestem niewinny, praworządny i wystrzegam się zabobonów". Takie ze strachu odwracanie kota ogonem.

W wielu kulturach mężczyźni w pewien sposób bali się kobiet, tych niezrozumiałych dla nich spraw tajemnych. Myślę, że ten lęk szczególnie się nasilał, jeśli kobieta potrafiła zachować jakiś rodzaj niezależności ode męskiego świata (samotna, bez męża, zielarka, introwertyczka). Takie kobiety były niebezpieczne, groziły istniejącym prawom w danej społeczności, wykraczały w jakiś sposób poza normę, dlatego lepiej było je usunąć. a oskarżenie o czary było dość prostym środkiem zapobiegawczym i... prewencyjnym.
 
     
Wiedźma 
Administrator


Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9661
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018 23:45   

Jras4 napisał/a:
czesto takimi polowaniami kierował kler

No właśnie - przeczytam gdzieś, że te leśne, bagienne albo wioskowe babki
zajmowały się między innymi usuwaniem ciąży, przez co nieszczęsne podpadały kościołowi
i to nie tyle ze względów ideologicznych, co czysto materialnych -
rodziło się mniej dzieci, co się przekładało na mniejszą ilość datków na kościół...
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Jras4 
Docent


Wiek: 51
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 3302
Skąd: Siedlce
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018 23:53   

Wiedźma napisał/a:
ły się między innymi usuwaniem ciąży, przez co nieszczęsne podpadały kościołowi
tak własnie było i jest do dzis ale ma to i druge dno ponieważ kościół skupia ludzi przeciwnych zabjianiu nienarodzonych dzieci a w świadomości ludzkiej dzieciobójstwo jest czyms odrażającym
_________________
KATOLIK CZARNY PEDOFIL
 
 
     
Jras4 
Docent


Wiek: 51
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 3302
Skąd: Siedlce
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018 23:54   

pietruszka napisał/a:
W wielu kulturach mężczyźni w pewien sposób bali się kobiet, tych

powtarzam wiekszośc oskarżen wnosiły kobiety ,czesto poto by sie pozbyc rywalki lub by przejąc jej dom czy inne dobra
_________________
KATOLIK CZARNY PEDOFIL
 
 
     
Jras4 
Docent


Wiek: 51
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 3302
Skąd: Siedlce
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018 23:55   

pietruszka napisał/a:
iś rodzaj niezależności ode męskiego świata (samotna, bez męża, zielarka, introwertyczka). T

w takim przypadku czasto oskarżał ogół dana społeczność
_________________
KATOLIK CZARNY PEDOFIL
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Google
WWW komudzwonia.pl

antyspam.pl


Alkoholizm, współuzależnienie, DDA. Forum wsparcia
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 11