Strona Główna Forum Wolnych od Alkoholu
"DEKADENCJA"

czyli rozmowy o alkoholizmie oswojonym i nie tylko...


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
wspomnienia z terapii
Autor Wiadomość
kiwi 
Trajkotka



Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 1492
Wysłany: Pią 28 Sie, 2020 10:09   

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

https://klinika.osrodek-oaza.pl/jak-przerwac-ciag-alkoholowy/

Czym jest cug alkoholowy?

Permanentny stan nietrzeźwości może ciągnąć się przez kilka dni z rzędu lub tydzień. Zdarza się, że trwa także miesiącami czy latami, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia osoby uzależnionej. Długość ciągów alkoholowych jest więc indywidualną sprawą. Wpływ na to ma nie tylko styl picia, ale i cechy danej osoby.
Co popycha alkoholika do tego, że wpada w cug alkoholowy? Gdy spada ilość etanolu we krwi, zaczyna się źle czuć. Dopada go zespół odstawienny, czyli potocznie mówiąc kac. Aby załagodzić ból lub zawroty głowy, ogólne rozbicie, mdłości, wymioty, drżenie ciała i inne nieprzyjemne objawy, sięga znowu po substancję psychoaktywną. W ten sposób kontynuuje kilkudniowe bycie pod wpływem alkoholu. Jednoznacznym objawem ciągu alkoholowego jest stały stan upojenia, co prowadzi do utraty świadomości i konsekwencji zdrowotnych. Kiedy okresy wielodniowej nietrzeźwości występują naprzemiennie z okresami abstynencji, to ten styl picia nazywa się dipsomanią (dypsomanią).
Również codzienne wypijanie jednego czy kilku piw w celu uzyskania stanu odurzenia zalicza się do objawów cugu alkoholowego.
Skutki alkoholizmu

Do czego prowadzi długotrwałe picie alkoholu? Przede wszystkim zmienia dotychczasowe prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zaburza świadomość oraz zachowania. Oprócz tego:

uszkadza mózg,
uszkadza organy wewnętrzne – np. doprowadza do stłuszczenia wątroby,
wywołuje utraty pamięci,
powoduje choroby układy krążenia – przyczynia się m.in. do nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca,
doprowadza do zmian w układzie pokarmowym – np. przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, trzustki, przełyku, refluksu żołądkowo-przełykowego,
powoduje omamy, halucynacje, paranoje, zespół amnestyczny, depresję i inne konsekwencje psychiczne.

Inne skutki częstego picia alkoholu to także te, które mają miejsce w sferze:

rodzinnej – alkoholik nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa i stabilizacji swoim najbliższym, zanikają więzi między członkami rodziny, nierzadko ma miejsce rozwód,
zawodowej – zaniedbywanie obowiązków służbowych, spóźnienia czy nieobecności spowodowane są ciągami alkoholowymi, a w konsekwencji dochodzi do zwolnienia z pracy.

Ponadto ciągłe alkoholizowanie się może doprowadzić do śmierci ze względu na niewydolność wielonarządową (nerek, wątroby, trzustki) oraz koniecznością przyjmowania coraz większych ilości alkoholu. Jest to wówczas efekt działania toksycznych substancji, które zawiera alkohol oraz zwiększającej się tolerancji organizmu na substancje psychoaktywne.
Detoks i terapia alkoholowa – sposób na przerwanie cugu alkoholowego

Zarówno długotrwałe picie alkoholu, jak i powtarzające się ciągi alkoholowe, to oznaka tego, że potrzebna będzie profesjonalna pomoc, aby przerwać tę autodestrukcję. Alkoholizm to uzależnienie psychiczne i fizyczne. Dlatego wyjściem w tej sytuacji jest poddanie się detoksykacji, czyli oczyszczeniu organizmu z substancji toksycznych będących skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu oraz terapii alkoholowej. Rozwiązaniem w obu tych przypadkach jest dobry ośrodek leczenia uzależnień, gdzie specjaliści pomagają alkoholikowi nie tylko pozbyć się najpierw fizycznego przymusu picia (detoks), ale również odzyskać kontrolę nad życiem i wyjść z nałogu. Potrzebna jest jednak profesjonalna terapia alkoholowa, czyli regularne spotkania z terapeutami oraz osobami, które borykają (lub borykały) się z podobnym problemem.

Hospitalizacja, czyli odtrucie alkoholowe pod okiem lekarzy pozwoli uniknąć powikłań, a rozpoczęta zaraz po nim psychoterapia jest szansą na to, aby zacząć życie w trzeźwości.
 
     
kiwi 
Trajkotka



Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 1492
Wysłany: Nie 20 Gru, 2020 19:21   

Święta i alkohol: terapia alkoholowa pomoże przetrwać ten okres

By Dorota BenOpublikowano 7 grudnia 2020in Uzależnienie

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dla tych, którzy wciąż borykają się z uzależnieniem, może być to trudny czas. Z drugiej strony – perspektywa trzeźwych świąt jest naprawdę ekscytująca. To szansa, by w końcu doświadczyć miłości i dobroci bycia z naszymi rodzinami bez chaosu i cierpienia, które widoczne były w poprzednich latach.
Alkohol w okresie świątecznym

Jak pokazują badania, Polacy w 2019 roku wydali na alkohol w okresie świątecznym ponad 4 mld zł. Raport zaprezentowany przez SW Research wskazuje z kolei, że na świąteczne prezenty najchętniej wybierane są wina. Z drugiej strony – aż 66% z nas przyznaje, że nie pije alkoholu podczas Wigilii. I o ile tego dnia zachowujemy wstrzemięźliwość, to podczas kolejnych dni świąt zdecydowana większość Polaków spożywa napoje wysokoprocentowe. Fakt – to wyzwanie – przetrwać w środowisku, w którym inni spożywają alkohol. Wystarczy jednak odpowiednia strategia i wsparcie ze strony eksperta, by święta były naprawdę wyjątkowym okresem.
Dlaczego pijemy w święta?

Okres świąteczny często wywołuje stres. Niezależnie od tego, czy podróżujemy z rodziną, czy robimy zakupy w ostatniej chwili – większość z nas może odczuwać presję. Do tego dochodzą elementy takie jak przygotowanie wszystkiego z odpowiednim wyprzedzeniem, konieczność spędzenia większej ilości czasu z rodziną, czy sprzątanie mieszkania… Jak można się domyślić, czas ten staje się wówczas jednym z najbardziej niebezpiecznych okresów dla osób, które na co dzień zmagają się z uzależnieniami. Osoby, które tracą kontrolę nad używaniem alkoholu, mają wtedy więcej okazji do picia, ponieważ pojawia się więcej „wyzwalaczy” tj. sytuacji, w których mają ochotę i okazję, aby sięgnąć po alkohol.
Terapia alkoholowa i odpowiedni plan

Warto zwracać uwagę na rodzaj wydarzenia, w którym bierzemy udział. Nie musimy uczestniczyć w uroczystości, na której poczujemy się niepewnie. Mamy prawo odmówić i wybrać te, na których naprawdę miło spędzimy czas. Dodatkowo, jeśli wiemy, że na przyjęciu pojawi się alkohol – dobrze jest zaopatrzyć się w swój zamiennik – np. ulubiony napój bezalkoholowy (nie myślmy, że musimy pić tylko dlatego, że gospodarz oferuje). Warto także zaplanować czynności, które nie wymagają siedzenia przy stole np. przy lampce wina. Może to być wspólna gra w planszówkę, spacer, czy oglądanie zdjęć rodzinnych. Innym sposobem jest wcześniejsze uczestnictwo w Programie Ograniczenia Picia. Jest to nowoczesna terapia alkoholowa, dzięki której można poprawić jakość swojego życia, jednocześnie nie rezygnując całkowicie ze spożywania alkoholu np. w okresie świątecznym. Podczas spotkań wspólnie z terapeutą określasz, jakie sytuacje w dotychczasowym modelu spożywania alkoholu podczas świąt były szczególnie destrukcyjne i ryzykowne, a także ustalasz limity spożycia alkoholu.

A jeśli uczestniczysz już w terapii – traktuj świąteczny czas jak każdy inny normalny dzień i rób te same rzeczy, które robiłeś do tej pory, aby trzymać się z daleka od pierwszego drinka. Gdy jednak czujesz, że możesz stracić kontrolę – terapia alkoholowa (w tym online) to dobre rozwiązanie, podczas którego wspólnie określimy plan działania.


Dorota Ben

https://mentaris.pl/swieta-i-alkohol-terapia-alkoholowa-pomoze-przetrwac-ten-okres/
 
     
kiwi 
Trajkotka



Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 1492
Wysłany: Nie 10 Sty, 2021 16:43   

Dlaczego nie chcemy się zmieniać?

Podobno opór i lęk przed zmianą, to zachowania dominujące jeśli chodzi o leczenie uzależnień.

https://rehab-terapia.pl/opor-i-lek-przed-zmiana-dlaczego-boimy-sie-zmian/
 
     
Tajga 
(konto nieaktywne)


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 29 Lip 2011
Posty: 1585
Wysłany: Nie 10 Sty, 2021 19:29   

Muszę się kiedyś zabrać i opisać swoje wspomnienia z terapii.
Jedne z najlepszych lat w moim życiu :chmurka:
Prawdziwe wspomnienia. Chętnie bym się jeszcze
poterapeutowała :roll: coś wymyślę
_________________
Na końcu wszystko będzie dobrze.
Jeżeli nie jest dobrze, znaczy że to jeszcze nie koniec.
J.Lennon
 
     
pterodaktyll 
Moderator
.....zmieniłem narodowość, jestem alkoholikiem....


Pomógł: 204 razy
Dołączył: 17 Mar 2009
Posty: 15070
Skąd: z...mezozoiku
Wysłany: Nie 10 Sty, 2021 20:39   

Tajga napisał/a:
Muszę się kiedyś zabrać i opisać swoje wspomnienia z terapii.
Jedne z najlepszych lat w moim życiu


:szok:

Ja jak sobie przypomnę swoją terapię, to od razu odechciewa mi się pić. pi***el połączony z psychiatrykiem :shock: , ale.................nadzwyczaj skuteczny, jak widać..... Do dzisiaj :milczek:
_________________
:ptero:
 
     
Tajga 
(konto nieaktywne)


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 29 Lip 2011
Posty: 1585
Wysłany: Nie 10 Sty, 2021 20:52   

pterodaktyll napisał/a:
pi***el połączony z psychiatrykiem

Moje były wszystkie stacjonarne, po pracy sobie pyk pyk pyk na terapię podążałam.
Nie miałam tego luksusu być zamknięta i podłączona do kroplówki, sama musiałam
walczyć żeby dobić do 0%.
I jak to sobie przypomnę :evil: to również skutecznie odechciewa mi się pić :/
_________________
Na końcu wszystko będzie dobrze.
Jeżeli nie jest dobrze, znaczy że to jeszcze nie koniec.
J.Lennon
 
     
jal 
Gaduła
Alkoholik dozgonny.



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 814
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: Pon 11 Sty, 2021 07:37   

Mile wspominam wszystkie moje działania na drodze do trzeźwego myślenia i życia...
- zaczęło się od AA i nadal,po roku terapia ambulatoryjna,
- potem OTU u Worona,
- było mało to PRO,SPP i Strategia,
- potem w ADIC u o narkotykach,
- i studia podyplomowe na Uł profilaktyka uzależnień.
- w między czasie różne szkolenia i warsztaty
- kilkadziesiąt lat w stowarzyszeniu trzeźwościowym też,
- Akademia Szczęśliwego Życia,
- itd...

Była to wędrówka i przygoda w głąb siebie... pamiętam entuzjazm z jakim czerpałem nową wiedzę.

Miałem się zawsze za trudny i szczególny przypadek,więc ze strachu że może czegoś nie dopełniłem rozpoczynałem następne... jak dotąd nie żałuję. :)
_________________
Mam bardzo silną wolę... robi ze mną co jej się tylko podoba.
Mój fotoblog
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9686
Wysłany: Pon 11 Sty, 2021 09:48   

Tajga napisał/a:
Moje były wszystkie stacjonarne, po pracy sobie pyk pyk pyk na terapię podążałam.
Nie miałam tego luksusu być zamknięta

To właśnie nie stacjonarne, ale ambulatoryjne.
Terapia stacjonarna to terapia zamknięta.
Ty byłaś na ambulatoryjnych, czyli tzw dochodzących, tak jak ja :)

Oj, bardzo dobrze wspominam swoją terapię... :chmurka:
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Tajga 
(konto nieaktywne)


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 29 Lip 2011
Posty: 1585
Wysłany: Pon 11 Sty, 2021 10:12   

Wiedźma napisał/a:
To właśnie nie stacjonarne, ale ambulatoryjne.

No fakt, dochodziłam sobie, do OLU.
Co dwa miesiące ( chyba, może co miesiąc) wyjeżdżaliśmy na maratony :)
nie biegowe, nocowaliśmy w ośrodku w Sobieszewie.
Baaardzo było fajnie, a żarcie w tym ośrodku najlepsze z tego wszystkiego.
Ale to już na pogłębionej.
_________________
Na końcu wszystko będzie dobrze.
Jeżeli nie jest dobrze, znaczy że to jeszcze nie koniec.
J.Lennon
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9686
Wysłany: Pon 11 Sty, 2021 13:37   

Tajga napisał/a:
żarcie w tym ośrodku najlepsze z tego wszystkiego

U nas żarcia nie dawali, musieliśmy kanapki brać ze sobą :frasunek: :bezradny:
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Tajga 
(konto nieaktywne)


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 29 Lip 2011
Posty: 1585
Wysłany: Pon 11 Sty, 2021 13:47   

Cytat:
U nas żarcia nie dawali, musieliśmy kanapki brać ze sob

My od piątku po południu do niedzieli po południu
zakwaterowani i karmieni jak królowie.
Nawet nie dużo płaciliśmy. To były czasy :mgreen:
niezapomniane :)
_________________
Na końcu wszystko będzie dobrze.
Jeżeli nie jest dobrze, znaczy że to jeszcze nie koniec.
J.Lennon
 
     
kiwi 
Trajkotka



Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 1492
Wysłany: Wto 13 Kwi, 2021 13:03   

Co naprawdę wiemy o uzależnieniach | Waldemar Kasta | TEDxPolitechnikaWroclawska

https://www.youtube.com/watch?v=KsIakjk6k6o

Profilaktyka uzależnień - alkohol

https://www.youtube.com/watch?v=JyT7SnOQoCA

Jak DZIECIŃSTWO u boku ALKOHOLIKA wpływa na dorosłe życie? – 7 metrów pod ziemią

https://www.youtube.com/watch?v=xv5xNdYOoXE

Jak pomóc alkoholikowi? 5 rzeczy, które musisz wiedzieć?

https://www.youtube.com/watch?v=3FNLFO-Em7Y
 
     
kiwi 
Trajkotka



Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 1492
Wysłany: Pią 21 Maj, 2021 15:55   

Marcin Styczeń - Madonna od popaprańców

https://www.youtube.com/watch?v=rIwTVghmUs4
 
     
kiwi 
Trajkotka



Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 1492
Wysłany: Pią 21 Maj, 2021 15:59   

Marcin Styczeń - Dulcissima

https://www.youtube.com/watch?v=EjNafSEgXvo
 
     
kiwi 
Trajkotka



Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 1492
Wysłany: Pią 21 Maj, 2021 19:46   

Program ograniczenia picia alkoholu



https://osrodek-terapii.com/program-ograniczania-picia,90.html

Program Ograniczania Picia



Jeśli chcesz nauczyć się w jakiś sposób ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, to ta informacja jest dla Ciebie!

Przygotowaliśmy innowacyjny program z zakresu ograniczania picia. Dla kogo:

– dla osób z dużymi wątpliwościami dotyczącymi swojego picia alkoholu,

– dla osób, które nie akceptują pełnej abstynencji jako celu terapii,

– dla osób we wcześniejszych fazach rozwoju choroby alkoholowej.

Przejmij odpowiedzialność za swoje życie i umów się na wizytę z terapeutą!



Najcenniejszym w Programach Ograniczania Picia wydaje się założenie, by docierać do osób

pijących na wczesnym etapie rozwoju uzależnienia, zanim ich życie przewróci się do góry nogami,

stracą rodzinę, prace i zdrowie.

Na czym polegają Programy Ograniczania Picia?

Pacjent, który wchodzi w program uczy się jak monitorować swoje picie. Centralnym punktem

procesu jest kontrakt terapeutyczny, tzw. plan picia. W programach, których celem jest całkowite

zaprzestanie picia, najważniejsza jest abstynencja. W Programach Ograniczania Picia takim

centralnym punktem są ustalone z terapeuta limity spożycia alkoholu. Klient umawia się na

konkretną ilość alkoholu jaką może wypić w ciągu dnia i na to, ile dni będzie pił w ciągu tygodnia.

Takich dni wstrzymywania się od spożywania alkoholu musi być przynajmniej dwa lub trzy.

Podczas terapii określane są też sytuacje, które w dotychczasowym modelu picia klienta były

szczególnie destrukcyjne i ryzykowne. W kontrakcie zaznacza się, że w tych sytuacjach osoba

wchodząca w program pić już nie będzie lub będzie piła produkty o niższej zawartości czystego

alkoholu. Każdy program jest indywidualnie dostosowywany do klienta i jak najściślej ustalany.

Podczas procesu terapeuta uczy klienta przeliczania zawartości alkoholu w napojach i technik,

dzięki którym może on ograniczyć swoje picie np. odstawiania szklanki z drinkiem na stół po

każdym łyku czy picie napojów zawierających alkohol na przemian np. z wodą.

Sama relacja terapeuty z klientem opiera się na bardziej nowoczesnym podejściu. Tutaj terapeuta

podąża za klientem oddając mu kontrolę nad piciem i w efekcie odpowiedzialność za swoje życie.

W ten sposób klient uczy się panować nad swoim postępowaniem, odzyskuje wiarę w siebie i

powodzenie terapii.

Czy Programy Ograniczania Picia są dla wszystkich?

To nie są programy skierowane do wszystkich uzależnionych od alkoholu. Przede wszystkim nie

zaleca się ich osobom ze zniszczonym przez alkohol zdrowiem, znajdującym się w zaawansowanej

fazie uzależnienia. Dla nich zdecydowanie najlepszym wyjściem będzie abstynencja i taką drogę z

pewnością zaleci terapeuta. Ze statystyk wynika, że wiele osób wchodzących w Programy

Ograniczania Picia w ich trakcie uznaje, że właśnie zaprzestanie picia jest dla nich najlepszym

rozwiązaniem, bo powrót do kontrolowania picia jest dla nich zbyt trudny lub niemożliwy do

osiągnięcia.

Jednym z kryteriów przyjęcia klienta do Programu Ograniczania Picia są przeciwwskazania

medyczne, np. to czy cierpi on na zaburzenia funkcjonowania wątroby, przyjmuje leki wchodzące

w interakcję z alkoholem lub czy zdiagnozowano u niego choroby, których objawy może zaostrzyć

alkohol (cukrzyca czy zaburzenia psychiczne). Wtedy terapeuta również będzie zalecał pracę nad

abstynencją.

Z badań wynika, że do tych Programów Ograniczania Picia trafiają zwykle osoby młodsze, które

mają wsparcie w swoim otoczeniu, nie utraciły pracy, a ich uzależnienie jest w początkowej fazie

rozwoju.

To nie terapeuci decydują, kto do jakiego programu ma trafić. Czy celem terapii ma być

abstynencja czy powrót do picia kontrolowanego. Z badań wynika, że zgłaszający się do gabinetu

terapeutycznego zwykle wiedza, jaki cel terapii byłby dla nich najbardziej możliwy do

osiągnięcia. Osoby w zaawansowanym stopniu uzależnienia same wybierają abstynencję, bo wiele

z nich wielokrotnie próbowało bez efektu ograniczać swoje picie.

Jaka jest skuteczność Programów Ograniczania Picia?

W zasadzie nie da się porównać skuteczności programów abstynenckich z Programami

Ograniczania Picia. Są one skierowane są do różnych osób i odmienne osoby w nich uczestniczą.

Statystyki mówią, że skuteczność jest podobna, ale jeśli badania są przeprowadzane w określonych

grupach pacjentów.

Programy Ograniczania Picia zarekomendowała już Państwowa Agencja Rozwiązywania

Problemów Alkoholowych. Pierwsi terapeuci, którzy będą je realizowali są już po szkoleniu.

Oznacza to, że system terapeutyczny w Polsce powoli się zmienia. Jest coraz bardziej otwarty,

coraz bardziej nastawiony na klienta i coraz bardziej podąża za jego potrzebami i celami. Zaczyna

też stwarzać przestrzeń na współuczestniczenie klienta w procesie terapii.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Google
WWW komudzwonia.pl

antyspam.pl


Alkoholizm, współuzależnienie, DDA. Forum wsparcia
Strona wygenerowana w 0,4 sekundy. Zapytań do SQL: 11