Strona Główna Forum Wolnych od Alkoholu
"DEKADENCJA"

czyli rozmowy o alkoholizmie oswojonym i nie tylko...


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fazy nawrotu
Autor Wiadomość
utopia
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Lut, 2009 16:05   

Wiedźma napisał/a:
No niby tak, ale jednak grejpfrut to nie to samo - łatwiej się go wyrzec, prawda?


tak ale to mialo pokazać że "nie mogę" - często łączy się z wyborem a nie tylko z populistycznym " już nie chcę" - bo po grejpfrucie dostane straszną alergię więc cierpieć będę i po wódzie też będe cierpieć więc? nie mogę czy nie chcę?
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 192 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9647
Wysłany: Nie 15 Lut, 2009 16:06   

Ale grejpfrut w dekiel nie wali :oops: a przecież o ten efekt chodzi z alkoholem :roll:
Dlatego napisałam, że trudno to porównać...
Z całą resztą się zgadzam :roll:
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
utopia
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Lut, 2009 16:08   

Ewcia Kochanie- tu chodzi o powstrzymanie się przed czymś co nam szkodzi
 
     
stiff 
Uzależniony od netu



Pomógł: 38 razy
Wiek: 63
Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 4911
Wysłany: Nie 15 Lut, 2009 16:08   

Wiedźma napisał/a:
Ale grejpfrut w dekiel nie wali :oops: a przecież o ten efekt chodzi z alkoholem :roll:

Jak jest sfermentowany ,to może... :roll:
_________________
Jesteś taką osobą, jaką decydujesz się być...
 
     
katleja 
Małomówny
Rich Bitch



Dołączyła: 11 Maj 2009
Posty: 38
Wysłany: Śro 13 Maj, 2009 11:56   

ale czy każde gorsze samopoczucie, uczucie rozbicia i dezorganizacji życia świadczy o nawrocie? przecież życie nie jest różowe :/ mi jest teraz źle, wiele rzeczy się pier****li za przeproszeniem, ale chyba muszą się totalnie rozwalić okowy starego życia, żebym znalazła nowe
_________________
Najciemniej jest tuż przed świtem.
 
     
wolf 
(konto nieaktywne)

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Paź 2008
Posty: 1208
Wysłany: Śro 13 Maj, 2009 11:59   

katleja napisał/a:
ale czy każde gorsze samopoczucie, uczucie rozbicia i dezorganizacji życia świadczy o nawrocie


nie
 
     
Bebetka 
Główna księgowa


Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 05 Paź 2008
Posty: 1560
Wysłany: Śro 13 Maj, 2009 12:02   

Właśnie o to chodzi, zeby nie dać się zwariować z tymi nawrotami, ale czujnym byc nie zaszkodzi, a nawet trzeba
_________________
Imperare sibi maximum est imperium - Seneka
Mój magiczny Świat
Thelema
 
 
     
katleja 
Małomówny
Rich Bitch



Dołączyła: 11 Maj 2009
Posty: 38
Wysłany: Czw 14 Maj, 2009 09:35   

Bebetka napisał/a:
Właśnie o to chodzi, zeby nie dać się zwariować z tymi nawrotami, ale czujnym byc nie zaszkodzi, a nawet trzeba


no właśnie, ja np. ciągle mam tendencję, żeby zwalać wszystko na alkohol i narkotyki. Jest mi słabo - no tak, pewnie uszkodzenie stawów, mięśni, wątroby się odzywa. A to zwykłe osłabienie albo przeziębienie. Boli mnie głowa - myślę,że pewnie buntują się zatoki uszkodzone przez nadmierne wciąganie. Itp. Sama sobie wkręcam rzekome skutki. W głowie też, ciągle myślę że każdy stan ducha to efekt dragów. A przecież zdrowy człowiek też ma różne stany. Starsznie się cieszę, że znalazłam to forum. Czuję , jak moje zdrowienie ruszyło z miejsca do przodu :)
 
     
sabatka 
Trajkotka
I`m going.... współuzależniona



Pomogła: 12 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 1236
Skąd: okolice Wrocławia
Wysłany: Czw 14 Maj, 2009 09:54   

katleja napisał/a:
A przecież zdrowy człowiek też ma różne stany

teraz trzeba się nauczyć rozróżniać :>
_________________
Na skradający się smutek znam skuteczny sposób: stań przed lustrem, uśmiechnij się i powiedz do siebie "Kocham cię"
http://obrazyhaftowane.blogspot.com/
https://zrzutka.pl/rcta3k
 
 
     
Janioł 
Uzależniony od netu
Uśmiech to pół pocałunku



Pomógł: 70 razy
Wiek: 58
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 4545
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 22 Wrz, 2010 18:00   

Nawrót choroby alkoholowej to proces rozpoczynający się znacznie wcześniej niż faktyczne sięgnięcie przez osobę uzależnioną po alkohol lub inny środek .Rozpoczyna się wówczas gdy osoba uzależniona zachowując trzeźwość zaczyna źle kierować własnymi sprawami, a konsekwencji w stanie trzeźwości odczuwają postępujący ból i dyskomfort .Ból i dyskomfort mogą się stać tak silne że osoby takie nie mogą żyć i funkcjonować normalnie w trakcie procesu zdrowienia .W środowisku AA stan taki określa się :pijący na sucho” lub jako „budowanie picia „ . Cierpienie zdrowiejącej osoby może być tak silne, że osoba ta przekonuje samą siebie że ból wynikający z trzeźwości nie różni się od tego wynikającego z konsekwencji używania alkoholu lub innego środka.

Fazy nawrotu

FAZA 1 – Zmiana wewnętrzna
Podczas tej fazy zewnętrznie wyglądam dobrze , ale zaczynam myśleć i czuć podobnie jak dawniej, co powodują pogorszenie samopoczucia. Sygnały ostrzegawcze to min. :
* zwiększony stres *zmiana uczuć *zmiana w zachowaniu *zmiana sposobu myślenia

FAZA 2 – Zaprzeczanie
Podczas tej fazy przestaje sam zwracać uwagę i uczciwie mówić innym o tym co myślę i czuję. Sygnały ostrzegawcze to min. :
*martwienie się o siebie *zaprzeczanie zamartwianiu

FAZA 3 – Unikanie i defensywność
Staram się unikać tych osób i tych rzeczy które mogłyby mnie zmusić do uczciwego spojrzenia na zmiany jakie zaszły w moim sposobie myślenia w uczuciach i zachowaniach. Gdy dochodzi do bezpośrednich konfrontacji zajmuję pozycją obronną i nie słyszę tego co inni próbują mi powiedzieć. . Sygnały ostrzegawcze to min. : *przekonanie że nigdy już się nie napiję * zajmowanie się innymi nie sobą * skłonności do izolacji i samokontroli* defensywność* zachowanie kompulsywne * zachowanie impulsywne

FAZA 4 – Narastanie kryzysu
Zaczynam mieć na trzeźwo problemy których nie rozumiem, nawet jeśli chce je rozwiązać i staram się bardzo. Nowe problemy pojawiają się w miejsce tych już rozwiązanych. Sygnały ostrzegawcze to min. : *widzenie tunelowe* lekki stan depresyjny* utrata konstruktywnego planowania * plany kończą się niepowodzeniem

FAZA 5 – Unieruchomienie
Czuję się osaczony coraz to nowymi ,nie kończącymi się i nie dającymi się rozwiązać problemami do tego stopnia że mam ochotę się poddać. Nie mogę się zmobilizować lub robić rzeczy które wiem że powinienem zrobić . Sygnały ostrzegawcze to min. :*snucie marzeń* dziecinne pragnienie aby być szczęśliwszym* uczucie że nic nie da się zrobić

FAZA 6 - Dezorientacja i przesada
Mamy duże trudność z jasnym i klarownym myśleniem i postępowaniem. Łatwo się irytujemy i przesadnie reagujemy na drobiazgi . Sygnały ostrzegawcze to min. :* trudności w jasnym i klarownym myśleniu * trudności w radzeniu sobie z uczuciami i emocjami* kłopoty z pamięcią * okresy dezorganizacji* irytacja wobec najbliższych i znajomych* podatność na wybuchy złości * trudności z opanowaniem stresu

FAZA 7 – Depresja
Popadam w taka depresję że nie jestem w stanie robić rzeczy których robienie normalnie nie sprawia mi żadnych trudności, czasami czuję że życie nie ma sensu, ogarniają mnie myśli samobójcze, zaczynam myśleć o alkoholu lub innych środkach jako sposobach uwalniania się od depresji. Stan depresyjny staje się tak widoczny że nie mogę go ukryć przed innymi . Sygnały ostrzegawcze to min. :* nieregularne odżywianie się * zachwianie porządku dnia * brak chęci do działania * kłopoty ze snem
FAZA 8 – Utrata kontroli nad zachowaniem
Ni panuje nad moimi myślami, uczuciami, zachowaniami. Nie potrafię zachować produktywnego planu dnia, dalej zaprzeczam i nie przyznaję się do tego że tak fatalnie funkcjonuję i nie zamierzam przyznać się do utraty kontroli mimo że moje życia jest pełne chaosu i poważnych problemów . Sygnały ostrzegawcze to min. :* nieregularne uczestnictwo w AA i terapii * odrzucanie pomocy* poczucie bezsilności i bezradności * postawa typu „ nie zależy mi „ * niezadowolenie z życia

FAZA 9 – Uznanie utraty kontroli
Załamuję się mój system zaprzeczania i widzę jak poważne są moje problemy, jak bardzo przestałem kierować moim życiem i jak mało mam sił i kontroli, aby poradzić sobie z którymkolwiek z problemów. Uświadomienie sobie tego jest bolesne i przerażające, już tak bardzo odizolowałem się od ludzi że wydaje mi się że nie ma nikogo do kogo mógłbym zwrócić się o pomoc . Sygnały ostrzegawcze to min. : * trudności z koordynacją fizyczną i podatność na wypadki * myśli o powrocie do kontrolowanego picia * całkowita utrata wiary w siebie * użalanie się nad sobą * świadome kłamstwa

FAZA 10 – Poczucie braku wyboru
Czuję się osaczony przez ból i niemożność kierowania moim życiem, zaczynam wierzyć że mam tylko trzy wyjścia : zwariować, popełnić samobójstwo lub pomóc sobie alkoholem. Nie wierzę już że ktokolwiek lub cokolwiek mogłoby mi pomóc . Sygnały ostrzegawcze to min. : nieuzasadnione urazy i pretensje * ogromna samotność, frustracja, złość, napięcie * całkowite zerwanie kontaktów z AA * utrata kontroli nad zachowaniami

FAZA 11 – Powrót do picia
Powracam do alkoholu lub innych środków. Usiłuję to robić w sposób kontrolowany. Trace kontrolę i uświadamiam sobie że uzależnienie znowu rujnuje moje życie . Sygnały ostrzegawcze to min. : * próby kontrolowania picia * utrata kontroli * rozczarowanie, poczucie winy, wstyd * problemy życiowe i zdrowotne

Opracowane na podstawie notatek z terapii w MOPITU.
_________________
P.S. Janioł może być tylko jeden ;) chociaż też czasem w coś walnie aureolką ;) by: Pietruszka
Ostatnio zmieniony przez Wiedźma Czw 23 Wrz, 2010 13:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Sid Vicious 
Małomówny
Sid


Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 47
Wysłany: Czw 23 Wrz, 2010 08:26   

Bardzo dobre!!!! konkretne, rzeczowe...

_________________
"Wlasna glupote ludzie zwykle nazywaja doswiadczeniem". Oskar Wilde
 
     
sabatka 
Trajkotka
I`m going.... współuzależniona



Pomogła: 12 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 1236
Skąd: okolice Wrocławia
Wysłany: Czw 23 Wrz, 2010 09:22   

powinni jeszcze gdzieś dodać wyżywanie się na innych. włąśnie tyfusa nawrót przeżywam
_________________
Na skradający się smutek znam skuteczny sposób: stań przed lustrem, uśmiechnij się i powiedz do siebie "Kocham cię"
http://obrazyhaftowane.blogspot.com/
https://zrzutka.pl/rcta3k
 
 
     
Agusia 31 
Towarzyski



Pomogła: 7 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 20 Sie 2010
Posty: 311
Skąd: Słupsk
Wysłany: Czw 23 Wrz, 2010 13:25   

A ja tak czytam i walnęło mnie okropnie...Tyle terapii przeszłam i nadal nic do tego mojego zakutego łba nie wlazło. Albo wlazło, ale bardzo się schowało :evil:
Normalnie wypisz wymaluj ja...
 
 
     
Janioł 
Uzależniony od netu
Uśmiech to pół pocałunku



Pomógł: 70 razy
Wiek: 58
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 4545
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 23 Wrz, 2010 13:38   

Agusia 31 napisał/a:
nic do tego mojego zakutego łba nie wlazło. Albo wlazło, ale bardzo się schowało
odnoszę podobne wrażenie co do i mojej skromnej osoby i ostatnio poruszyłem ten temat z moja osobistą Panią terapeutką - odpowiedź brzmiała to tak działaja mechanizmy i to one nie pozwalają dostrzec rzeczy tak oczywistych , stąd też w leczeniu ważna jest rola innych
_________________
P.S. Janioł może być tylko jeden ;) chociaż też czasem w coś walnie aureolką ;) by: Pietruszka
 
     
stiff 
Uzależniony od netu



Pomógł: 38 razy
Wiek: 63
Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 4911
Wysłany: Śro 29 Wrz, 2010 19:43   

Wróciłem z Polski po ciężkich manewrach, na ciągłym biegu z jednostajnym przyspieszeniem,
nie miałem czasu na HALT i wogole... :roll:
Kiedy wstałem po kilku godzinach snu, bo wróciłem o pierwszej w nocy,
to poczułem sie szczęśliwy, ze dziś nie muszę iść do pracy,
a tak najlepiej to pieprzyc jakakolwiek robotę...
I tu czerwona lampka, stare myślenie wróciło, aż mnie ciary przeszły... :evil:
Wesele, wiele godzin za kółkiem, zmęczenie, a wyczerpanie wręcz i stare wraca
bez względu na to ile czasu nie pije...
Na teraz już wszystko w normie, jutro idę do pracy... :)
PS. Moze nieobecność na forum tak na mnie działa... :wysmiewacz:
_________________
Jesteś taką osobą, jaką decydujesz się być...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Google
WWW komudzwonia.pl

antyspam.pl


Alkoholizm, współuzależnienie, DDA. Forum wsparcia
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 12