Strona Główna Forum Wolnych od Alkoholu
"DEKADENCJA"

czyli rozmowy o alkoholizmie oswojonym i nie tylko...


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
gra w zielone
Autor Wiadomość
sabatka 
Trajkotka
I`m going.... współuzależniona



Wiek: 37
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 1236
Skąd: okolice Wrocławia
Wysłany: Śro 24 Cze, 2009 09:13   gra w zielone

Gra w kolory

Większość ludzi kocha przyrodę i z niej bierze inspiracje. Niejeden genialny pomysł, to efekt podpatrywania natury. Każdego dnia czerpiemy z jej bogactw. Pan Bóg tworząc przyrodę, nie zapomniał o potrzebach estetycznych człowieka i podarował nam ogromną paletę barw. Otacza nas piękny świat pełen kolorów, których nie wyczaruje żaden malarz.
Wyobraźmy sobie wnętrze, którego wypłowiałe ściany i wydeptane podłogi straszą bezbarwnością. Zaś zużyte, wytarte meble, bezradnie podpierają ściany. Bezkształtne płaty materiałów, zwisające z okien, przypominają firany i zasłony. Prawda, że przygnębiający widok? Po kilku godzinach spędzonych w takim pomieszczeniu czuje się zmęczenie, przytłoczenie szarością i monotonią.
No cóż, nie pozostaje nic innego, jak ożywienie wnętrza, poprzez użycie barw. Kolor, tak w pomieszczeniu jak i w ubiorze, jest odpowiedzią na nasze potrzeby. Każdy z nas ma inną osobowość. Lubimy się wyróżniać, dlatego tworzymy wnętrza, które mają indywidualny charakter. Za pomocą kolorów możemy wyrazić siebie. Kolory wywołują pewne skojarzenia, wzbudzają uczucia. Jak widać barwy i psychologia idą w parze.
Jak zbudować oazę spokoju, dać poczucie ciepła, równowagi; bądź pobudzić do działania, odnnależć radość i energię?
Wystarczy przyjrzeć się palecie barw i wybrać kolory, zgodne z naszymi upodobaniami. Intuicyjnie bowiem sięgamy po barwy korzystne dla naszej psychiki.
Jeżeli szukamy ukojenia, to otaczamy się zimnymi kolorami, które uspokajają, optycznie powiększają pomieszczenie i ochładzają je. Natomiast ciepłe kolory dają efekt przytulności, ocieplają wnętrze, przybliżają, ścieśniają, pobudzają.
W jaki sposób barwy wpływają na nasze samopoczucie? Jakie z ich zastosowania płyną korzyści i wady? Zestawmy je w punktach i porównajmy.

Czerwony jest kolorem fizycznym, silnie oddziałuje, przyciąga uwagę (np. ściana w tym kolorze sprawia wrażenie, że jest bliżej niż w rzeczywistości). Dobra wiadomość dla niskociśnieniowców - podnosi ciśnienie krwi.
Pozytywne strony tego koloru to: odwaga, siła, ciepło, energia, męskość, dynamizm.
Negatywne to: bunt, agresja, napięcie.
Od intensywności i częstotliwości występowania czerwieni, będzie zależało, czy we wnętrzu będzie przytulnie, ciepło, czy krzykliwie i przytłaczająco.
Należy pamiętać, że stosowanie w nadmiarze mocnych kolorów męczy.
Zielony jest dopełnieniem czerwieni. Bardzo często komponujemy barwy uzupełniające się. Nie zawsze jako podstawowe, czasami łączymy ich odcienie.
Zieleń kojarzy się z przyrodą. Oczy odbierają ją naturalnie. Czasami stymuluje zmiany, ale przede wszystkim uspokaja.
Temperaturę tego koloru określa nasycenie żółtego (ciepły) i niebieskiego (zimny).
Zalety zieleni to: harmonia, równowaga, pokój, wyważenie.
Wady to: nuda, stagnacja.
Żółty to kolor emocjonalny, stymuluje w zależności od odcienia. Poprawia stosunki międzyludzkie, zdolność porozumiewania się, wpływa pozytywnie na nastrój.
Zalety: podnosi wartość, pewność siebie, oznacza optymizm, otwartość.
Negatywy: nadmiar chłodnego odcienia może wywoływać lęk.
Niebieski działa na nasz intelekt, wycisza, uspokaja.
Zalety: mocne błękity wprowadzają harmonię, zwiększają możliwości twórcze i zdolność logicznego myślenia.
Negatywna strona niebieskiego to: oziębłość, brak emocji i życzliwości.
Kolor ten polecany jest do sypialni, aby koił do snu. Można go stosować w gabinetach, wszędzie tam, gdzie uczymy się lub pracujemy umysłowo.
Fiolet coraz częściej występuje w bardzo intensywnych odcieniach. Kojarzy się z baśniami. Jest taki nierealny, irracjonalny, duchowy. Przenosi świadomość na wyższe poziomy. Powoduje, że osoby otaczające się fioletem, skupiają się na sobie a czasami zamykają przed otaczającym światem.
Zalety to: prawda i jawność.
Gorsza strona tej barwy to: dekadencja i kojarzenie z kiczem.
Pomarańczowy jest dopełnieniem niebieskiego. Składa się z dwóch podstawowych barw: żółtej i czerwonej. W zależności od natężenia tych kolorów, pomarańczowy stymuluje (od żółtego), bądź pobudza (od czerwieni).
Zalety to: witalność, motywacja, optymizm, komfort psychiczny, radość, schronienie.
Jest to doskonały kolor do kuchni, ponieważ kojarzy się z pokarmem, ciepłem. Sprawia, że jedzenie staje się przyjemnością. Pomarańcz przechodzący w czerwień sprawdza się w miejscach, w których coś tworzymy, bo dodaje energii.
Kolor ten stosowany w nadmiarze posiada negatywne cechy. Może kojarzyć się z frywolnością, brakiem intelektu, bądź poczuciem straty.
Brąz to kolor, który powstał w wyniku zmieszania czerwieni, żółci i czerni. Jako mieszanka posiada cechy tych barw w zależności od ich natężenia. Barwa ta wprowadza powagę, odnosi się do doczesności.
Zalety: ciepło, niezawodność, wsparcie.
Wady: brak poczucia humoru, ociężałość.
Odradza się stosowanie go w sypialniach, ponieważ nie służy odpoczynkowi.
Czerń to kolor rzadko stosowany we wnętrzach. Najczęściej jako dodatek, fragmentarycznie. Czarny powstaje z połączen?a wszystkich kolorów. Tworzy iluzję głębi. Pochłania światło.
Posiada zalety takie jak: powaga, wyrafinowanie, zaufanie.
Może jednak powodować ucisk i oziębłość.
Biel jest przeciwieństwem czerni. Odbija światło, nie jest składową innych kolorów. Oznacza: czystość, jasność, przyciąga uwagę i jest bezkompromisowa. Podkreśla kolory sąsiadujące z nią. Optycznie powiększa wnętrze.
Jej zaletami są: niewinność, sterylność.
Może jednak wprowadzać oziębłość, wrogość.
Szarość to efekt połączenia bieli z czernią, tak, więc łączy cechy tych dwóch kolorów. Tak jak biel, podkreśla barwy sąsiadujące ze sobą.
Zaleca się łączenie jej z żywymi kolorami, aby uniknąć efektu przygnębienia, monotonii. Często stosowanym dodatkiem jest czerwień, która pobudza. W tym wypadku sprawdza się dobieranie kolorów na zasadzie przeciwieństw. Szary jako brak koloru, brak życia w zestawieniu z zielenią - symbolem życia.
Główną, najważniejszą zaletą szarości jest jej neutralność.
Natomiast nadmiar może doprowadzić do poczucia mniejszej wartości, braku pewności siebie.
Róż jest przeciwieństwem bezbarwności. Wnosi on ciepło, wrażliwość, poprawia samopoczucie. Na myśl nasuwa się powiedzenie: "patrzeć na świat przez różowe okulary". Najczęściej ten kolor spotkać można w pokojach dziecięcych. Kojarzy się z beztroską, bezpieczeństwem. Róż to: landrynki, zabawki, niespodzianka, oczekiwanie i radość.
Jednak za dużo szczęścia na raz, może nam zaszkodzić. Pomieszczenie zdominowane landrynkowym różem staje się "ciasne". Zbyt intensywny kolor daje poczucie zahamowania i zdziecinnienia.

Po tej analizie kolorów, zastanówmy się, jakimi barwami chcielibyśmy się otaczać? Czego potrzebujemy w naszym mieszkaniu? Czy chcemy w nim odpoczywać, czy pracować?
Sprawmy, aby każde pomieszczenie było dla nas przyjazne i aby kolor podkreślał jego funkcje. Najważniejsze to to, żeby czuć się dobrze u siebie w domu.

Agnieszka Mackiewicz

Kategoria: Porady / Architekt
Tytuł: Gra w zielone
Autor: Agnieszka Mackiewicz
Data dodania: 2005.10.28

http://images.google.pl/i...sC4PW-AaJuMyQCQ
_________________
Na skradający się smutek znam skuteczny sposób: stań przed lustrem, uśmiechnij się i powiedz do siebie "Kocham cię"
http://obrazyhaftowane.blogspot.com/
https://zrzutka.pl/rcta3k
Ostatnio zmieniony przez Wiedźma Śro 05 Sie, 2009 09:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Google
WWW komudzwonia.pl

antyspam.pl


Alkoholizm, współuzależnienie, DDA. Forum wsparcia
Strona wygenerowana w 0,26 sekundy. Zapytań do SQL: 13