Strona Główna Forum Wolnych od Alkoholu
"DEKADENCJA"

czyli rozmowy o alkoholizmie oswojonym i nie tylko...


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
A co tam... niech se będzie wątek o cukrzycy
Autor Wiadomość
Klara 
Uzależniony od Dekadencji


Pomogła: 264 razy
Dołączyła: 24 Lis 2008
Posty: 7857
Wysłany: Wto 08 Lis, 2022 20:38   

pietruszka napisał/a:
Waga znów wariuje..

Wiedźma napisał/a:
Ja też narozrabiałam :wstyd2:

Od jakiegoś czasu z moich "tarczycowych doświadczeń" wynika, że także, albo głównie od tego organu, lub też od leków go zastępujących, zależy skłonność do tycia czy też chudnięcia.
Od czasu, gdy mam usuniętą tarczycę, moja doktor endo- dobiera mi wartość powszechnie zapisywanego leku na "E" przy czym na początku sprawdzała wynik TSH co trzy miesiące, aż w końcu zapisała dawkę (jak się wydawało) stałą i wyznaczyła wizytę za rok.
Przez ten rok moja waga stanęła leciutko poniżej tej wagi w stosunku do wzrostu, którą popularnie określa się jako właściwą, a w dodatku nie rosła mimo, że niekiedy pozwalałam sobie na różne smakołyki. Bardzo mi się to podobało.
Niestety, pani doktor niespecjalnie, bo podczas wizyty orzekła, że TSH w stosunku do wagi nie jest w porządku, i zróżnicowała leki dodając na niektóre dni niższą wartość, po czym wyznaczyła wizytę za trzy miesiące.
Dziś rozmawiałam ze znajomą, która zupełnie przypadkiem chodzi do tej samej lekarki i usłyszała, że u niej jest wszystko w porządku więc ma brać lek o niższej wartości, ale gdyby zauważyła, że zaczyna tyć, to w wyznaczonych dniach ma sobie aplikować lek o wartości wyższej.
Może byłoby dobrze, gdybyście zapytały swoich endokrynologów o stosunek wyniku badania TSH do wagi i o to, czy lek jest należycie dobrany?
_________________
"Kiedy się przewracasz, nigdy nie wstawaj z pustymi rękami." /przysłowie japońskie/
Ostatnio zmieniony przez Klara Wto 08 Lis, 2022 20:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 192 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9656
Wysłany: Wto 08 Lis, 2022 21:34   

Znam tę zależność, Klaro - od większej dawki leku na E chudnie się tak samo jak przy nadczynności tarczycy,
bo skutek jest ten sam: więcej hormonów tarczycy w organizmie.
A właśnie na to reaguje przysadka mózgowa produkując mniej TSH,
co jest sygnałem dla endokrynologa, żeby zmniejszyć dawkę E, który przecież jest po prostu suplementem tych hormonów.
Nie można zwiększać tej dawki w celu schudnięcia, bo nadmiar hormonów tarczycy
to nie tylko spadek wagi, ale różne inne niepożądane objawy, np niebezpieczna dla życia tachykardia :boisie:
Jednakowoż nieuzasadnione dietą zmiany wagi u osób z chorą tarczycą zwykle świadczą o źle dobranej dawce E. :okulary:

...a moja ostatnia zmiana wagi jest uzasadniona dietą... 325t5
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Klara 
Uzależniony od Dekadencji


Pomogła: 264 razy
Dołączyła: 24 Lis 2008
Posty: 7857
Wysłany: Wto 08 Lis, 2022 22:25   

Wiedźma napisał/a:
Jednakowoż nieuzasadnione dietą zmiany wagi u osób z chorą tarczycą zwykle świadczą o źle dobranej dawce E. :okulary:

Dla mnie te zależności są czymś nowym, nie mówiąc o świadomości skutków ubocznych, bo nigdy się tym nie interesowałam.
Mimo, że mnie teraz postraszyłaś, w dalszym ciągu uważam, że mniej kilogramów do noszenia na moich wadliwie skonstruowanych nogach, to fajna sprawa, a żyć wiecznie i tak nie zamierzam, bo się już wystarczająco długo "nażyłam" :zmeczony:
_________________
"Kiedy się przewracasz, nigdy nie wstawaj z pustymi rękami." /przysłowie japońskie/
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 192 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9656
Wysłany: Wto 08 Lis, 2022 23:04   

Klara napisał/a:
Mimo, że mnie teraz postraszyłaś, w dalszym ciągu uważam, że mniej kilogramów do noszenia na moich wadliwie skonstruowanych nogach, to fajna sprawa,

No to się odchudzaj, ale nie za pomocą E!
Bo równie dobrze mogłabyś połknąć jajo tasiemca - pewnie słyszałaś o tej "metodzie odchudzania"
Jest skuteczna, czyż nie? :glupek:
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Klara 
Uzależniony od Dekadencji


Pomogła: 264 razy
Dołączyła: 24 Lis 2008
Posty: 7857
Wysłany: Śro 09 Lis, 2022 09:39   

Wiedźma napisał/a:
równie dobrze mogłabyś połknąć jajo tasiemca - pewnie słyszałaś o tej "metodzie odchudzania"

No pewnie, że słyszałam :p
Zaznaczam Ewo, że to odchudzenie bardzo mnie ucieszyło, ale nie stosowałam leku o wyższej wartości dlatego, że byłam świadoma wyniku, a z tego powodu, że tak zaleciła lekarka.
Napisałam też, że wynik TSH w porównaniu z wagą spowodował, że poleciła mi w konkretnych dniach w tygodniu stosować tabletki o niższej wartości.
Nie napisałam, że przestałam chudnąć, ale ku mojemu niezadowoleniu tak się stało i teraz znów muszę się pilnować, żeby pozostać przy wadze, która daje mi większy komfort pod każdym względem.
Myślę, że poczucie tego komfortu nie jest Ci obce :D
_________________
"Kiedy się przewracasz, nigdy nie wstawaj z pustymi rękami." /przysłowie japońskie/
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 192 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9656
Wysłany: Śro 09 Lis, 2022 10:10   

Klara napisał/a:
Myślę, że poczucie tego komfortu nie jest Ci obce :D

Owszem, znam to uczucie i dążę do niego różnymi sposobami,
ale nie za cenę objawów nadczynności tarczycy. Doświadczyłaś ich?
Toż to połączenie kaca giganta u alkoholika z hipoglikemią u cukrzyka! :boisie:
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
pietruszka 
Moderator


Pomogła: 232 razy
Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5423
Wysłany: Śro 09 Lis, 2022 14:05   

Klara napisał/a:
dobiera mi wartość powszechnie zapisywanego leku na "E"

znam, znam te zależności... ale tu ryzykować nie będę...

Wiedźma napisał/a:
...a moja ostatnia zmiana wagi jest uzasadniona dietą...

Łączę się w bólu... czy raczej w grzechu... ;)
Ciekawe... spadek motywacji na przełomie października/listopada notuję już któryś raz w życiu... Widać genetycznie jestem tak zaprogramowana, żeby oszczędzać zimą na ogrzewaniu :wysmiewacz: I jak tu się oprzeć powszechnym prawom przyrody :zalamka:
 
     
Klara 
Uzależniony od Dekadencji


Pomogła: 264 razy
Dołączyła: 24 Lis 2008
Posty: 7857
Wysłany: Śro 09 Lis, 2022 15:36   

Wiedźma napisał/a:
Toż to połączenie kaca giganta u alkoholika z hipoglikemią u cukrzyka! :boisie:

Po emotce wnioskuję, że to jakiś horror, ale jak dotąd niczego takiego nie przeżyłam :nie:
pietruszka napisał/a:
znam, znam te zależności... ale tu ryzykować nie będę...

Nie brałam pod uwagę ryzyka, bo jak się okazuje, na ten temat wiem niewiele.
Przypuszczałam, że jest zależność między wysokością dawki leku, a skłonnością do tycia i że właśnie endokrynolog może to uregulować.
Przy tej okazji zadaję (Tobie, lub komuś tam poinformowanemu) pytanie, czy działanie tego drogiego leku aplikowanego Tobie nie jest przypadkiem oparte o tę zależność?
Nie znam i nie muszę znać jego nazwy, ale przypuszczam, że o niego chodziło komuś, kto zachwycał się tym, jak to jeden endokrynolog cudownie, drogimi zastrzykami odchudził znajomą.
_________________
"Kiedy się przewracasz, nigdy nie wstawaj z pustymi rękami." /przysłowie japońskie/
Ostatnio zmieniony przez Klara Śro 09 Lis, 2022 15:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 192 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9656
Wysłany: Śro 09 Lis, 2022 16:27   

Klara napisał/a:
Po emotce wnioskuję, że to jakiś horror, ale jak dotąd niczego takiego nie przeżyłam :nie:

I dlatego przyszedł Ci do głowy ten niedorzeczny pomysł :glupek:

Jeśli już manipulować hormonami to leptyną i greliną, ale nie hormonami tarczycy :oczy:
..no chyba, że tycie jest następstwem nieleczonej niedoczynności -
ale wtedy jest to leczenie choroby, a nadwaga spada przy okazji.
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 192 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9656
Wysłany: Śro 09 Lis, 2022 16:28   

pietruszka napisał/a:
żeby oszczędzać zimą na ogrzewaniu :wysmiewacz:

:buahaha:
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Klara 
Uzależniony od Dekadencji


Pomogła: 264 razy
Dołączyła: 24 Lis 2008
Posty: 7857
Wysłany: Śro 09 Lis, 2022 19:56   

Wiedźma napisał/a:
I dlatego przyszedł Ci do głowy ten niedorzeczny pomysł :glupek:

Jestem niekumata :(
O jaki pomysł chodzi? O horror, czy o leki?
_________________
"Kiedy się przewracasz, nigdy nie wstawaj z pustymi rękami." /przysłowie japońskie/
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 192 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9656
Wysłany: Śro 09 Lis, 2022 20:11   

No o ten niedorzeczny pomysł redukcji wagi za pomocą E. :glupek:

...a horror to może rzeczywiście za duże słowo, ale wierz mi, że miło nie jest :/
Ja w każdym razie nie chciałabym tego znów doświadczyć, podobnie jak kaca-giganta :blee:
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Zagubiona 
Trajkotka



Pomogła: 21 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 26 Gru 2012
Posty: 1288
Wysłany: Śro 09 Lis, 2022 20:17   

Tak sobie poczytałam co piszecie o tarczycy i wszystko mi się zaczyna układać w całość. Jak to mi powiedziała pani psychiatra "leczymy objawy, a nie wyniki". Odnosiło się to do faktu, że w rejestracji do endokrynologa powiedziano mi, że z takim wynikami mogę spokojnie poczekać na termin w marcu. Bo owszem wyniki nie są tragiczne ale objawy niedoczynność tarczycy mam. Prawdopodobnie stąd też wzrost wagi mimo sporego deficytu kalorycznego. To od tarczycy jeszcze nasiliła się depresja, plus ciągła senność i męczliwość.
_________________
"Depresja, to ciało, które chce żyć i umysł, który chce umrzeć."
 
     
Klara 
Uzależniony od Dekadencji


Pomogła: 264 razy
Dołączyła: 24 Lis 2008
Posty: 7857
Wysłany: Śro 09 Lis, 2022 20:36   

Wiedźma napisał/a:
No o ten niedorzeczny pomysł redukcji wagi za pomocą E. :glupek:

Ewa, wydedukowałam to na podstawie działania mojej endokrynolożki i niczego nie stosuję na własną rękę.
Ponieważ akurat moja znajoma po wizycie u tej samej pani powiedziała o tym, że gdyby przybierała na wadze, to ma przez dwa dni w tygodniu brać wyższą dawkę, a w pozostałe dni niższą, to pomyślałam, że w podobny sposób można zadziałać na Wasze zmartwienie.
Nie namawiałam Was przecież na takie eksperymenty na własną rękę i ja też tego nie robię, a że cieszy mnie spadek wagi, to prawda.
_________________
"Kiedy się przewracasz, nigdy nie wstawaj z pustymi rękami." /przysłowie japońskie/
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 192 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9656
Wysłany: Śro 09 Lis, 2022 21:06   

Klara napisał/a:
niczego nie stosuję na własną rękę.

Ufff... :zmeczony:

Zagubiona napisał/a:
To od tarczycy jeszcze nasiliła się depresja, plus ciągła senność i męczliwość.

Tak :tak: Czasem sama niedoczynna tarczyca daje objawy depresji,
a czasem stress powoduje nadczynność tarczycy - soma i psyche idą tu ramię w ramię.
Ja zachorowałam na Hashimoto krótko po mojej terapii alkoholowej.
Objawy miałam takie, że byłam przekonana, że to nawrót.
Ale mądry psychiatra z ośrodka odwykowego wysłał mnie do endokrynologa - i trafił w dziesiątkę!
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Google
WWW komudzwonia.pl

antyspam.pl


Alkoholizm, współuzależnienie, DDA. Forum wsparcia
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 14