Strona Główna Forum Wolnych od Alkoholu
"DEKADENCJA"

czyli rozmowy o alkoholizmie oswojonym i nie tylko...


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ChatGPT i inne Ejaje (AI)
Autor Wiadomość
pietruszka 
Moderator


Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5440
Wysłany: Śro 03 Lip, 2024 18:35   

pterodaktyll napisał/a:
Jak tak dalej pójdzie, to ludzkość też straci rację bytu


Eeee to już od lat obserwuję. Ludzkość sama siebie nie szanuje (swojej planety też), więc... może to nie taka znów szkoda? Na szczęście nie mam dzieci, więc aż tak bardzo nie muszę się martwić się o przyszłość ludzkości.

A sztuczna inteligencja? Na razie to ona korzysta z dorobku ludzkości, gorzej... gdy za bardzo zacznie ludźmi zarządzać (a raczej źli ludzie nią zawładną w pełni). Jeśli dojdzie do pełnej samoświadomości, to nas usunie, jako czynnik pasożytniczy na tej planecie (chociaż bez nas czy miałaby rację bytu?).

Sama korzystam z niej, dopóki jest dostępna za darmo (lub półdarmo). Przydaje się nie tylko jako generator obrazków (choć tu - nie ukrywam widzę spore możliwości wykorzystania tej formy też zarobkowo, na razie zarobiłam na niej pierwsze 100 USD).

Sporo korzystam z Chat GPT, np. w pracy (może nie tyle do samego pisania, to robię wciąż lepiej, przynajmniej w "moich" tematach, gdzie jednak czynnik ludzki kontrolujący wiedzę, treść i formę jest jeszcze ważny, ale sprawdza się w sporządzaniu konspektów, planów). W sieci sporo materiałów informacyjnych prasowych, w mediach społecznościowych, jest już pisanych przez AI (jak ktoś korzysta, to rozróżni, szczególnie gdy operator AI jest głupi).

Świetnie się mi przydaje do tłumaczeń z dawnej prasy w języku niemieckim, drukowanej tzw. gotykiem. Nie dość, że OCR, wsparty AI, nieźle radzi sobie z odczytami tych trudniejszych czcionek, to w wypadku gazet codziennych z przełomu XX i XX wieku, gdzie wskutek jakości skanów są dziury w tekście, to AI potrafi "dopowiedzieć " brakujące fragmenty, uzupełnić źle odbite czcionki, korzystając z kontekstu. Do tego jeszcze przetłumaczy mi jeszcze na język polski.

Testuję AI w wielu sytuacjach i w większości pozwala na znaczne skrócenie czasu różnych działań.
Ot, ostatnio poprosiłam AI o napisanie listu do nadleśnictwa w sprawie dwóch drzew, zagrażających mojej letniej altanie na działce z prośbą o interwencję i usunięcie ich (jak ja nie lubię pisać pism urzędowych) i skleciło mi taki ładny elaborat, że wprowadzając tylko drobne poprawki, szybciutko wysłałam maila, na napisanie którego zabierałam się od roku i... w 5 dni, a drzew już nie ma. Taka siła perswazji :) Przyznaję, tak dosadnie, a zarazem grzecznie bym nie umiała :wysmiewacz:

Myślę, że spory postęp zobaczymy w medycynie, gdzie na przykład analiza danych z setek tysięcy publikacji w krótkim czasie przyczyni się do sporego postępu (oczywiście, jeśli Big Farma do tego dopuści).

Z jednej strony - mam świadomość, że zabiera mi coraz bardziej dotychczasową pracę (i wielu innym), że niesie spore zagrożenia, chociaż zanim nad nami zapanuje i przejmie kontrolę nad każdym aspektem życia. Wcześniej stanie się coś gorszego - odbierze ludziom umiejętność i potrzebę uczenia się, przetwarzania informacji, krytycyzmu, bo człowiek z natury jest leniwy i lubi korzystać z łatwiejszych rozwiązań. Z drugiej strony - może nauczy nas innego sposobu funkcjonowania w nowej rzeczywistości? Może przyszłym pokoleniom (o ile te będą) nie jest potrzebna wcale taka wiedza i umiejętności, jakich my dziś potrzebujemy, czy potrzebowali nasi przodkowie? W końcu kto dziś korzysta z liczydła, skoro ma kalkulator w telefonie?
,
 
     
Wiedźma 
Administrator


Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9683
Wysłany: Śro 03 Lip, 2024 20:12   

A ja póki co bawię się obrazkami :)

_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Whiplash 
Admin Techniczny


Wiek: 46
Dołączył: 01 Lip 2011
Posty: 1340
Skąd: White Undercane
Wysłany: Czw 04 Lip, 2024 08:41   

Pamiętacie go?


No to go lekko rozbujałem:
_________________
Niektórym ludziom należałoby wytoczyć proces myślenia.

Szczęście nie jest celem... Jest środkiem transportu.
 
     
Wiedźma 
Administrator


Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9683
Wysłany: Czw 04 Lip, 2024 09:09   

Łał...
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Whiplash 
Admin Techniczny


Wiek: 46
Dołączył: 01 Lip 2011
Posty: 1340
Skąd: White Undercane
Wysłany: Czw 04 Lip, 2024 10:08   

Widzę że zniknął, wieczorem wstawię jeszcze raz... :bezradny:
_________________
Niektórym ludziom należałoby wytoczyć proces myślenia.

Szczęście nie jest celem... Jest środkiem transportu.
 
     
Wiedźma 
Administrator


Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9683
Wysłany: Czw 04 Lip, 2024 12:38   

A jak zlecić Copilotowi, żeby podrasował istniejącą grafikę?
Bo wstawiam mu konkretny obrazek, tłumaczę o co mi chodzi,
on potwierdza, że wszystko dobrze zrozumiał
i wstawia mi coś nieziemsko pięknego, ale kompletnie od czapy :glupek:
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Whiplash 
Admin Techniczny


Wiek: 46
Dołączył: 01 Lip 2011
Posty: 1340
Skąd: White Undercane
Wysłany: Czw 04 Lip, 2024 14:39   

Copilot chyba tego nie umie. Ale sa inne narzędzia, wieczorem coś poszperam
_________________
Niektórym ludziom należałoby wytoczyć proces myślenia.

Szczęście nie jest celem... Jest środkiem transportu.
 
     
Whiplash 
Admin Techniczny


Wiek: 46
Dołączył: 01 Lip 2011
Posty: 1340
Skąd: White Undercane
Wysłany: Czw 04 Lip, 2024 23:24   

_________________
Niektórym ludziom należałoby wytoczyć proces myślenia.

Szczęście nie jest celem... Jest środkiem transportu.
 
     
Whiplash 
Admin Techniczny


Wiek: 46
Dołączył: 01 Lip 2011
Posty: 1340
Skąd: White Undercane
Wysłany: Czw 04 Lip, 2024 23:25   

Wiedźma napisał/a:
A jak zlecić Copilotowi, żeby podrasował istniejącą grafikę?

Co znaczy podrasował? Przerobił? Znaczy np, do jakiegoś zdjęcia dodał coś od siebie, czy poprawił jakość, czy o co kaman?
_________________
Niektórym ludziom należałoby wytoczyć proces myślenia.

Szczęście nie jest celem... Jest środkiem transportu.
 
     
pietruszka 
Moderator


Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5440
Wysłany: Pią 05 Lip, 2024 00:44   

Wiedźma napisał/a:
A jak zlecić Copilotowi, żeby podrasował istniejącą grafikę?

Akurat nie korzystam z Copilota, ale on działa (czy raczej korzysta) z modelu DALL-E 3 ?)
Bo każdy model wymaga innych promptów.

Ja korzystam z Imagine (Vyro AI), ale tu mam płatną subskrypcję roczną (akurat dostałam super atrakcyjną ofertę, bo działam nieco w teamie testujących) i w Splurge (to już aplikacja, której podstawą jest grywalność, m.in. kupowanie obrazów, zarabianie w miejscowej walucie, a na dodatek ma być takim Instagramem dla twórców grafik AI. W Splurge mają coraz lepsze modele, bo jest i Stable Diffussion (chyba po weekendzie pojawi się 3.0, od jakiegoś czasu jest tu Dalle e i pika (ta ostatnia do animacji). Lada moment będziemy tam mieć też Midjourney (co prawda 5.2, ale zawsze). Od jakiegoś czasu aplikacja jest płatna, chociaż ileś obrazów generuje się nadal za darmo, ale nie np. w modelu Dall e. Nie wiem, jak będzie z Midjourney.

Tu bardziej pracuje się z własnymi stylami, które można stworzyć samodzielnie (sama mam kilka własnych). To jakby wcześniejszy filtr, który ma już zdefiniowane tzw. deskryptory, które pozwalają od razu stworzyć coś w wybranym stylu (na przykład mniej lub mocniej surrealnym, z domieszką pop surealizmu, dark surrealizmu, itp.). W ten sposób się narzuca AI własną wolę.
A już wyższa szkoła jazdy to stworzenie dokładnie tego, co by się chciało otrzymać, np. fotografię o określonych parametrach, która przyjmuje określoną pozę, robi to, co sobie wymyślisz, a nie AI.

Ja mam do Splurge akurat całkowicie darmowy dostęp, bo jestem nie tylko tzw. zweryfikowanym artystą, ale również KSAA czyli kluczowym :) artystą, No ale uczestniczę też w przygotowaniach tutejszych konkursów (tzw. bounty) na Splurge, oceniam , i aktywnie uczestniczę w życiu aplikacji (wypełniam ankiety, mój obraz był swojego czasu na jakichś targach azjatyckich, nawet miałam już udzielać jakiegoś wywiadu, ale stchórzyłam, bo chociaż nie najgorzej sobie radzę z czytaniem i pisaniem po angielsku, to z mówieniem - nie czuję się pewnie. No i to właśnie tu spieniężyłam już tę nową pasję. 100$ to może nie kokosy, ale przydało się do łatania budżetu.

Niestety każdy model do generowania grafiki wymaga nieco innego "promptowania". W Dalle e to długie szczegółowe opisy tekstowe, które jeśli są podane we właściwej kolejności to pozwalają na bardzo szczegółową ingerencję w otrzymywany obraz. W Stable Diffision można używać albo pełnych zdań, albo równoważników i jest sporo takich różnych chwytów jak nawiasy (((witch!!!))), """"WITCH""", na Midjourney się najsłabiej znam, ale tam też się promptuje inaczej. Jedne modele lepiej wychwytują kolory nawet w w kodach html, CMYK itd... inne potrzebują nazw. Jak odpowiednio kolorów nie rozgraniczysz, to modelka w różowej sukience będzie miała też... różowe oczy. W jednych promptach lepiej sprawdzą się takie odgraniczniki ||| a gdzie indziej średniki.
Sporo jest też takiego różnego dochodzenia "na około" . Jak ja się kiedyś namęczyłam, żeby wsadzić człowieka do kotła ludożerców. (Ai nie lubi ludziom czasem robić krzywdy, myślę, ze tu działa jakiś algorytm broniący ludzkość), W końcu bohaterowi musiałam sprawić... relaksującą kąpiel w aromatycznym rosole, i w końcu tak udało mi się tego ludka wepchnąć do kotła podstępem.
W Imagine panuje na przykład tak ostry reżim co do niedozwolonych obrazów, że użycie niektórych słów z pozoru niewinnych (jak dirty) kończy się zwykle odmową generowania obrazu. Nawet powstały całe spisy słów niedozwolonych. Po zlocie mogę podesłać jeszcze trochę wskazówek, ale w każdym modelu warto je przetestować, bo mogą różnie działać.
Ostatnio zmieniony przez pietruszka Pią 05 Lip, 2024 00:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
pietruszka 
Moderator


Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5440
Wysłany: Pią 05 Lip, 2024 00:49   

Whiplash napisał/a:
Obrazek

No nieźle Ci to wyszło, ale nawrotu nie masz, mam nadzieję? Bo po tylu kieliszkach :ucieka:
 
     
pietruszka 
Moderator


Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5440
Wysłany: Pią 05 Lip, 2024 01:49   

A kogo tu mamy?
 
     
Wiedźma 
Administrator


Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9683
Wysłany: Pią 05 Lip, 2024 11:16   

Whiplash napisał/a:
Co znaczy podrasował? (...) poprawił jakość?
:tak:
Wyostrzyć kontury, pogłębić kolory itp
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Wiedźma 
Administrator


Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9683
Wysłany: Pią 05 Lip, 2024 11:18   

pietruszka napisał/a:
mogę podesłać jeszcze trochę wskazówek

Że jak??? :zdziwko:
Najpierw bym musiała zrozumieć co do tej pory napisałaś :drapie:
:niewiem:
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Wiedźma 
Administrator


Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9683
Wysłany: Pią 05 Lip, 2024 11:20   

pietruszka napisał/a:
A kogo tu mamy?

Ojejuuuuu.... g4g412
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Google
WWW komudzwonia.pl

antyspam.pl


Alkoholizm, współuzależnienie, DDA. Forum wsparcia
Strona wygenerowana w 0,27 sekundy. Zapytań do SQL: 13