Strona Główna Forum Wolnych od Alkoholu
"DEKADENCJA"

czyli rozmowy o alkoholizmie oswojonym i nie tylko...


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Wiedźma
Nie 27 Gru, 2009 17:29
Zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików
Autor Wiadomość
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9686
  Wysłany: Pią 10 Lip, 2009 10:17   Zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików

Zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików


W następstwie podjętej decyzji o zaprzestaniu picia, konieczne jest wykorzystanie umiejętności umożliwiających utrzymywanie trzeźwości. Rozważnie informuj innych o swoich problemach z piciem alkoholu. Nie tłumacz i nie usprawiedliwiaj się. Mów krótko i zdecydowanie: NIE PIJĘ! Jeżeli uznasz, że posłuży to utrzymaniu twojej abstynencji, możesz mówić, że jesteś osobą uzależnioną od alkoholu i dlatego NIE PIJESZ. Pamiętaj aby w każdej sytuacji, gdy ktoś proponuje Ci wypicie alkoholu, zdecydowanym, stanowczym głosem mówić: NIE PIJĘ! Powtarzaj to do skutku.

    1. Zadbaj, aby w domu nie było żadnego alkoholu. Nie pozwól, aby ktoś na spotkanie z Tobą przynosił alkohol.

    2. Wypicie piwa, zjedzenie ciastka lub cukierka z zawartością alkoholu, może spowodować powrót do picia! Szczególnie uważaj na lody i kawę – w ofercie wielu kawiarni są one podawane z dużą zawartością alkoholu!

    3. Pamiętaj o tym, że wypicie piwa lub szampana bezalkoholowego jest tak samo niebezpieczne jak pierwszy kieliszek alkoholu.

    4. Zagraża Twojej trzeźwości używanie środków kosmetycznych z zawartością alkoholu, np.: odświeżaczy do ust, wód po goleniu, dezodorantów i tym podobnych.

    5. Pamiętaj, że niektóre leki zawierają niebezpieczny dla Ciebie alkohol. Informuj lekarzy o tym, że masz problemy z alkoholem, że jesteś alkoholikiem. Zawsze zapytaj w aptece czy lek jest bez alkoholu! Prawie wszystkie krople, nalewki, preparaty do nacierania ciała zawierają alkohol! Uzyskaj zastępczy lek w postaci tabletek, maści, czopka. Skonsultuj branie leków z lekarzem Przychodni Odwykowej.

    6. Ogarniająca Ciebie trudna do opanowania chęć do wypicia alkoholu, np.: piwa może być spowodowana domagania się przez organizm płynu. Wypij dużą ilość wody mineralnej, soku owocowego, herbaty ziołowej, np.: mięty, melisy, itp. Bezwzględnie ogranicz picie mocnej herbaty lub kawy. Szybko zaspokój zapotrzebowanie organizmu na płyny.

    7. Staraj się jeść do syta, z pełnym żołądkiem odczuwać będziesz mniejszą chęć do napicia się alkoholu.

    8. Unikaj miejsc, w których kiedyś piłeś. Zrezygnuj z towarzystwa osób z którymi piłeś, unikaj spotkań towarzyskich, na których pije się alkohol.

    9. Cokolwiek robisz, rób to systematycznie. Spiesz się powoli. Ludzie pijący chętnie robią wszystko zbyt szybko i zbyt dużo.

    10. Picie alkoholu zubożyło w Twoim organizmie zasoby witaminy B, odgrywającej ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Spożywaj ciemne pieczywo, drób, ryby, otręby, kiełki, orzechy, warzywa (szpinak, marchew, kapusta), mleko, drożdże itp.

    11. Stale rób coś pożytecznego, bądź czynnym i aktywnym. Unikaj bezmyślnego wpatrywania się w przestrzeń. Pójdź na spacer, do fryzjera, załatw odkładaną sprawę, zrób porządek na półce, weź kąpiel lub chłodny prysznic. Postaraj się zrobić coś, co przerwie narastanie złego nastroju.

    12. Wykorzystaj telefon do uzyskania wsparcia od innych osób, zdrowiejących w chorobie alkoholowej. Nigdy nie wahaj się – Dzwoń!!! Skorzystaj z pomocy kolegów z AA, TELEFONU ZAUFANIA Anonimowych Alkoholików (...)

    13. Nastrój depresyjny może być spowodowany niedyspozycją fizyczną. Prowadź regularny tryb życia, dużo spaceruj, gimnastykuj się. Jeżeli możesz uprawiaj rekreacyjnie sport.

    14. Realizując swoje sprawy na pierwszym miejscu postaw trzeźwość. Powrót do picia zniszczy wszystkie plany. Postaraj się codziennie przeżyć satysfakcję i zadowolenie.

    15. Dbaj o pogodę ducha. Bądź tolerancyjny i unikaj zdenerwowania, utrata panowania nad sobą zagraża trzeźwości.

    16. W codziennym życiu wykorzystaj modlitwę o pogodę ducha poddając się opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujesz.




MODLITWA O POGODĘ DUCHA

Boże, użycz mi pogody ducha,

Abym zgadzał się z tym, czego nie mogę zmienić,

Odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę

i Mądrość, abym odróżniał jedno od drugiego.


źródło: http://morawica.com.pl/co...alkoholicy.html
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9686
Wysłany: Pią 10 Lip, 2009 10:18   

A tu trochę inne opracowanie, takie bardziej AA-owskie:

Zalecenia do życia w trzeźwości


    1. Zachowaj całkowitą abstynencję od środków psychoaktywnych, unikaj imprez i spotkań gdzie piją i biorą oraz ludzi pod ich wpływem.

    2. Regularnie chodź na mityngi, znajdź grupę macierzystą, sponsora, aktywnie uczestnicz w pracach grupy, obejmij służbę.

    3. Czytaj literaturę polecaną przez sprawdzonych psychoterapeutów oraz grupy wspólnotowe pracujące na podstawie Programu 12 Kroków i 12 Tradycji.

    4. Przestrzegaj: Złotego Podziału Dnia 3x8, Programu 24h, HALT, Daj Czas Czasowi (do czasu), Najpierw Rzeczy Najważniejsze, Traktuj Poważnie Program - nie siebie.

    5. Dbaj o kondycję fizyczną: sport, spacer, basen, siłownia, rower...

    6. Dbaj o wygląd, dobre odżywianie, sen, badania lekarskie!

    7. Za każdym razem kiedy czujesz się wyprowadzony z równowagi: pomyśl czy jest to działanie celowe skierowane przeciwko tobie?, czy możesz to zmienić?, czy jest to twój problem?, zaznacz w skali od 1 do 9 siłę emocji i pomyśl czy jest ona adekwatna do sytuacji?, zrób 10 głębokich wydechów, zastosuj FUO i "jestem słoniem"...

    8. Medytuj parę razy dziennie, módl się. Usiądź w wygodnej pozycji, zamknij oczy, oddychaj powoli, długo wydychaj powietrze, spraw aby napięcie opuściło twoje mięśnie, pomyśl o czymś przyjemnym, pozwól na swobodny przepływ myśli, szukaj pozytywów.

    9. Unikaj kofeiny przed snem, żyj aktywnie i twórczo, łóżko służy wyłącznie do spania, pij ciepłe mleko przed snem.

    10. Słowo musi nie istnieje, ale jeśli chcesz utrzymać trzeźwość, przestrzegaj planu zdrowienia i kontaktuj się z terapeutą (terapeuci to lubią i czekają na wiadomość od Ciebie!)


źródło: http://www.alkoholizm.jaw...cych-t3029.html
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9686
Wysłany: Pią 10 Lip, 2009 10:19   

Program HALT


Program HALT stanowi osiową część filozofii zdrowienia. Hasło powstało od pierwszych liter angielskich słów:

    HUNGRY - głodny
    ANGRY - rozgniewany
    LONELY - samotny
    TIRED - zmęczony


Każdy z tych stanów może oddalić alkoholika z drogi zdrowienia tak, że straci z oczu główny cel - Trzeźwość.
HALT jest programem jak radzić sobie z zagrożeniem picia w okresie trzeźwienia.
A zatem:

NIE BĄDŹ GŁODNY - starajmy się nie wychodzić z domu bez zjedzenia czegoś. Trzeźwi alkoholicy z doświadczeniem twierdzą, że pokusa na kieliszek zwielokrotnia się gdy jesteśmy głodni, wtedy też często bywamy źli. Organizm człowieka jako laboratorium biochemiczne bardziej domaga się dla alkoholika alkoholu gdy żołądek jest pusty. A zatem jeżeli nie można już z różnych przyczyn zjeść przed wyjściem śniadania - wypij herbatę, szklankę wody mineralnej, soku czy mleka, specjaliści zalecają też coś słodkiego. Wówczas zapotrzebowanie na alkohol znacznie słabnie.

NIE BĄDŹ ROZGNIEWANY - gniew jest naturalnym uczuciem. Jednak zbyt duży poziom złości zaburza w nas funkcjonowanie. Ten stan psychiki jest w większości powodem sięgania po kieliszek - aby osiągnąć odprężenie. Przeciwieństwem gniewu jest wyciszenie, spokój. Czytamy to w pierwszym wersecie Desideraty - "Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamiętaj jaki pokój może być w ciszy" Mówi też o tym program 24 godzin. Spróbuj przeżyć każdy dzień dobrze i nie próbuj załatwić za wiele spraw - bo stąd prosta droga do rozgniewania stresu i być może kieliszka. Doskonałym lekarstwem na gniew jest miłość. Prawdę tę Bill W. zaczerpnął z modlitwy św. Franciszka z Asyżu zaczynającej się od słów : "Pozwól abym, bardziej pożądał pocieszać innych niż sam być pocieszanym".

NIE BĄDŹ SAMOTNY - samotność nie jest najlepszym stanem dla alkoholika w jego drodze trzeźwienia - od samotności bliska droga do frustracji, złości napięcia, rozżalenia. Jako przeciwwagę dla samotności stawia się społeczność AA, oraz swojego sponsora alkoholika z dłuższym stażem trzeźwienia. Między innymi jednym z najważniejszych symptomów nawrotu choroby alkoholowej jest izolacja, samotne uciekanie w świat marzeń, unikanie mityngów, czucie nieuzasadnionych urazów do innych ludzi. Dlatego za wszelką cenę należy unikać bycia samotnym. Również Wiara pierwsza prawda Bila W. mówi o tym, że "Bóg jakkolwiek go pojmujemy jest zawsze z Tobą, nie jesteś sam".

NIE BĄDŹ ZMĘCZONY - trudno oczywiście nie być zmęczonym, ale chodzi o to aby stanu tego nie przedłużać. Istotne jest unikanie zmęczenia fizycznego, ale również psychicznego. Doświadczenie uczy, że alkohol na krótko usuwa zmęczenie. Daje pozorne uczucie lekkości, a wnioski o jego "uzdrowieńczym" i "krzepiącym" działaniu - prowadzą na manowce. Alkohol działa znieczulająco - stąd złudzenie, że usunął nasze zmęczenie. Tylko naturalny wypoczynek: spacer, relaks, umysłowy i fizyczny, sen - dają efekty. Dlatego HALT jest programem, który dobrze jest zapamiętać i wcielać w nasze trzeźwiejące życie.

źródło: http://www.podwielbladem.pl/halt.html
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9686
Wysłany: Pią 10 Lip, 2009 10:19   

Program 24 godziny


Plan 24 godzin jest bardzo elastyczny. W każdej chwili możemy go rozpocząć od nowa.
Obojętnie gdzie byśmy się znajdowali i o jakiej porze, możemy postanowić, że nie weźmiemy alkoholu do ust przez następne 24 godziny, czy nawet przez 8 lub 1 godzinę zgodnie z prawdą, że każda droga zaczyna się od pierwszego kroku, a każde wyzdrowienie z alkoholizmu zaczyna się od pierwszej godziny abstynencji. Później przyjdzie czas na stawianie następnych kroków i na następne godziny trzeźwości.
Założenia tego programu wynikają z doświadczeń , a co potwierdzają nasze własne przeżycia. Ileż to razy mówiliśmy "tym razem to już naprawdę ostatni kieliszek w życiu", "dzisiaj tylko jednego, a później już nic". Bardziej realistyczne i mające większe szanse powodzenia jest przyrzeczenie (postanowienie) - "nie wypiję właśnie dzisiaj"

Program ten jest dla ludzi uzależnionych zarówno od alkoholu jak i od narkotyków i innych substancji chemicznych.


    PROGRAM NA 24 GODZINY:

    + Właśnie dzisiaj chcę spróbować przeżyć ten dzień dobrze i nie od razu załatwić w nim problemy całego mojego życia. Spróbuję przeżyć go tak, jak nie miałbym jeszcze odwagi żyć przez resztę mojego życia.

    + Właśnie dzisiaj chcę być szczęśliwy. Zakładam, że prawdą jest "najczęściej ludzie są na tyle szczęśliwi na ile postanowią nimi być".

    + Właśnie dzisiaj chcę dostosować się do tego co jest, a nie próbować dostosowywać wszystko do moich własnych życzeń. Chcę sprostać mojemu losowi jakikolwiek on będzie.

    + Właśnie dzisiaj chcę ćwiczyć mój umysł. Chcę poznawać rzeczy godne poznawania. Chcę nauczyć się czegoś użytecznego. Chcę czytać coś wymagającego wysiłku, myślenia, skupienia.

    + Właśnie dzisiaj chcę ćwiczyć moją wolę na trzy sposoby:
      1. zrobię coś dobrego i nie wypomnę tego ani nie pochwalę się tym
      2. dokonam co najmniej dwu rzeczy, na które zwykle nie mam ochoty
      3. nie okażę nikomu, że moje uczucia zostały zranione

    + Właśnie dzisiaj chcę mieć plan postępowania; mogę nie trzymać się go ściśle, lecz spróbuję uchronić się od pochopności i niezdecydowania.

    + Właśnie dzisiaj znajdę spokojną chwilę dla siebie i spróbuję się odprężyć. Spojrzę wtedy na moje życie z lepszej perspektywy.

    + Właśnie dzisiaj chcę pozbyć się obaw i cieszyć się tym co piękne. Ufam, że dając z siebie dużo światu, dużo przez to zyskuje.

    + Właśnie dzisiaj chcę być zgodny z otoczeniem. Chcę dobrze wyglądać być odpowiednio ubrany, mówić spokojnym tonem, być uprzejmym, nie krytykować niczego, nie wyszukiwać "dziury w całym" i nie zmieniać nikogo z wyjątkiem samego siebie.

    Poniższy program jest podręcznym, kieszonkowym poradnikiem życia zgodnie z zasadami AA. Wydany został po raz pierwszy w 1945 roku. Jego przystępny język i prostota przesłania uczyniły go, oprócz "Wielkiej księgi AA", źródłem wiedzy i otuchy dla alkoholików.


źródło: http://www.podwielbladem.pl/24godziny.html

 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9686
Wysłany: Pią 10 Lip, 2009 10:20   

Reguła Złotego Podziału Dnia 3x8

24 godz. = 3 x 8 godz.


Każda doba powinna się składać się z 3 części po 8 godzin:
    8 godzin - praca
    8 godzin - sen
    8 godzin - życie czyli pozostałe rodzaje aktywności.




******************************************************************************

A tu są nasze komentarze do zaleceń dla trzeźwiejących alkoholików.

23r
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Google
WWW komudzwonia.pl

antyspam.pl


Alkoholizm, współuzależnienie, DDA. Forum wsparcia
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 13