Strona Główna Forum Wolnych od Alkoholu
"DEKADENCJA"

czyli rozmowy o alkoholizmie oswojonym i nie tylko...


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Krok 9
Autor Wiadomość
Tibor 
Towarzyski



Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 08 Sie 2016
Posty: 495
Skąd: z jasnej strony mocy
Wysłany: Pią 01 Wrz, 2017 09:34   

Kiedyś usłyszałem, że kiedy dokonam połowy zadośćuczynień to będę w połowie Programu. Obruszyłem się, jak to? 12 kroków na pół to połowa będzie gdzieś pomiędzy VI a VII Krokiem ;)

Dziś sam takie zdanie uważam za słuszne. Chyba o to chodzi, bym po sobie posprzątał, po tym bałaganie, który zrobiłem więc jeśli posprzątam (zadośćuczynię) połowę to drugie pół mam jeszcze do posprzątania.
No i dzisiaj mogę powiedzieć, że połowę posprzątałem. DZISIAJ, TERAZ. Ale jakiś czas temu użyłem stwierdzenia, że "zadośćuczyniłem niemal wszystkim, którym było to możliwe" Tak widziałem to wtedy, bo uważałem, że części zadośćuczynień nie jestem w stanie wykonać, że są albo niemożliwe do realizacji, albo mógłbym skrzywdzić kogoś.
Bóg odsłonił mi nieco więcej horyzontu i dziś widzę, że mogę zadośćuczynić wszystkim z mojej listy. WSZYSTKIM. I to bez krzywdzenia kogokolwiek. I co widzę? Brakuje mi gotowości. Dochodzi do mojej głowy myślenie, pojawia się czasem lęk, obawa. Przecież oddaje już niemal całą wypłatę na długi od trzech lat i jeszcze ze 3 lata kolejne mnie czekają, a jeśli on/ona zażądają zadośćuczynienia finansowego? No i tak odkładam na później pewne zadośćuczynienia.

Czy dobrze mi z tym? Niekoniecznie. Zauważyłem, że czasem pojawiają mi się myśli w głowie, że czasem nie daje mi to spokoju. Ktoś mi mówił: idź, porozmawiaj, jeśli cie obciążą finansowo to po prostu powiesz, że nie jesteś w stanie i tyle. Nie mam odwagi, bo cały czas rozkminiam siebie, moja postawa jest egoistyczna, czuje swój dyskomfort i nie mam gotowości (krok VIII).

Zadośćuczynienie wymaga zmiany postępowania oraz jeśli nie wiesz jak się zachować, zawsze zachowuj się przyzwoicie - tak głosiła stara aowska gwardia, dinozaury, których dzisiaj znacznie częściej słucham niż tą nową falę programową.

Część z Was zna mnie z pisania na forum, wielokrotnie ferowałem osądy, wyraziste i krzywdzące opinie. Byłem pełen pychy. Nie widziałem tego. Aż w grudniu zeszłego roku zaszła u mnie pewna zmiana sytuacji, kilka rzeczy, które "nakazały" mi się przyjrzeć mojemu życiu. Nie od razu wyciągnąłem wnioski, jeszcze przez kilka następnych miesięcy sączyłem czasem tu jadem na forum ( ;) ), aż w pewnym momencie musiałem ogłosić bezsilność i zaprzestałem walki z otaczającym mnie światem.

- Thomasson - przepraszam
- dudek - przepraszam
- Janioł - przepraszam

Wymieniłem osoby, co do których mam świadomość, że mogłem Was skrzywdzić swoim pisaniem, bo pamiętam też konkretne sytuacje.
Zdaję sobie sprawę, że tych osób, które poczuły się czasem dotknięte przeze mnie jest więcej, ale nie mam w pamięci konkretnych zdarzeń.

P.S. To są zwykłe przeprosiny, nie żadne zadośćuczynienie.
_________________
"życie duchowe to nie teoria"
 
     
deratyzator 
(banita)


Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 293
Wysłany: Sob 02 Wrz, 2017 21:23   

Nie wiem czy dzisiaj jestem w połowie czy dopiero na początku programu bo jest on na całe życie, a nie wiem ile będę żył :D
Zadośćuczyniłem lub zadośćuczyniam osobiście wszystkim, którzy byli na mojej liście i którym mogłem zadośćuczynić. Wszystkim, których skrzywdziłem fizycznie, materialnie, psychicznie, emocjonalnie, duchowo.
Postawiłem krok 9.
Mam na liści jeszcze kilka osób, którym nie zadośćuczyniłem ,bo nie wiem gdzie się teraz znajdują. Skrzywdziłem też pewnie osoby, które dzisiaj nie pamiętam. Moja krzywda w stosunku do innej osobie mogła być też niezamierzona. Jeśli się o tym dowiem, mam nadzieję, że będę gotowy do zadośćuczynienia. Krok ten potrzebny był mi do tego by jak to mówią posprzątać, pozamiatać zakończyć porządki w moim życiu. Bym mógł iść ulicą i nie bać się, że ktoś krzyknie za mną Ty złodzieju, oszuście, kłamco. Teraz ja mam nazywać rzeczy po imieniu. Jeśli kłamiesz to jesteś KŁAMCA. Jeśli kradniesz to jesteś ZŁODZIEJ. Już się nie boję zostawiłem swoje lęki. Nie muszę już przed nikim klękać. Dzisiaj klękam tylko przed Bogiem.
Do tego kroku potrzebny był mi sponsor. Sam bym go ni.e postawił. Podpowiedział mi jak mam zadośćuczynić osobą którym ,,nie mogę" zadośćuczynić. Zadośćuczynienie pośrednie. Pomógł mi w zobowiązaniach finansowych mówiąc możesz spłacić tyle ile możesz i masz porozmawiać ze swoimi wierzycielami uczciwie przyznając się co Cie do tego skłoniło, masz też mieć za co godnie żyć. Bez tego kroku nie ma programu. ,,W dziewięciu na dziesięć przypadków zdarzają się rzeczy nieprzewidziane" ,,szczere podejście do nawet najbardziej bezwzględnego wierzyciela może dać czasem nieoczekiwane rezultaty. str 67
Z mojego podwórka. Spotkałem pod sklepem kolegę którego pobiłem po pijaku. Spytałem się jak mu mogę zadośćuczynić za to. Powiedział ,,daj mi dwa złote, bo brakuje mi do wina" Co też uczyniłem.
Dzisiaj mam dziesiątkę, obrachunek codzienny. PD
 
     
Janioł 
Uzależniony od netu
Uśmiech to pół pocałunku



Pomógł: 70 razy
Wiek: 58
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 4553
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 02 Wrz, 2017 23:06   

deratyzator napisał/a:
Powiedział ,,daj mi dwa złote, bo brakuje mi do wina" Co też uczyniłem.
w końcu ozdrowiały alkoholik pomagający choremu , szybciej osiągnąć dno to bardzo humanitarne jest
_________________
P.S. Janioł może być tylko jeden ;) chociaż też czasem w coś walnie aureolką ;) by: Pietruszka
 
     
deratyzator 
(banita)


Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 293
Wysłany: Nie 03 Wrz, 2017 07:46   

pterodaktyll napisał/a:
deratyzator napisał/a:
Spotkałem pod sklepem kolegę którego pobiłem po pijaku. Spytałem się jak mu mogę zadośćuczynić za to. Powiedział ,,daj mi dwa złote, bo brakuje mi do wina" Co też uczyniłem.

Można zaryzykować twierdzenie, że zadośćuczyniłeś mu jak jasna cholera


Janioł napisał/a:
deratyzator napisał/a:
Powiedział ,,daj mi dwa złote, bo brakuje mi do wina" Co też uczyniłem.
w końcu ozdrowiały alkoholik pomagający choremu , szybciej osiągnąć dno to bardzo humanitarne jest


Hmmm. Zadośćuczynienie nie jest na moich warunkach. Na warunkach skrzywdzonego. Nie jestem Bogiem i nie będę mówił przyjacielowi na co ma wydać kasę. Podobnie jak mnie poprosi każdy inny CZŁOWIEK - daję. Nie mówię mu na co ma wydać kasę, bo nie jestem Bogiem. Bóg, postawił tego CZŁOWIEKA na mojej drodze. Nie ma przypadków, są Boskie przypadki.
Bill jak wiecie dał osobiście dr Bobowi piwo przed ostatnim jego zabiegiem - od tego czasu zaczęła się historia AA. Ale Bill i AA to dla was...Oni się na tym nie znali.
Wy, jesteście Bogami, Janioł to chyba ma bliżej. Wy, wiecie komu dać, komu się pieniążek nie należy. Wiecie na co ma wydać pieniążki. Brawo. Program Wspólnoty AA wiedzę, że u was działa. :D Pozwólcie jednak, że o swojej moralności będę decydował ja i o swojej kasie też. Bogowie Pterodaktyl i Janioł szacunek dal WAS. :wysmiewacz: :wysmiewacz:
 
     
Janioł 
Uzależniony od netu
Uśmiech to pół pocałunku



Pomógł: 70 razy
Wiek: 58
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 4553
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 03 Wrz, 2017 09:24   

deratyzator napisał/a:
Wy, jesteście Bogami, Janioł to chyba ma bliżej.
używanie słowa"Bóg" w stosunku do kogokolwiek przez człowieka wierzącego jakim sie mienisz jest co najmniej niestosowne ale
deratyzator napisał/a:
Pozwólcie jednak, że o swojej moralności będę decydował ja i o swojej kasie też.
_________________
P.S. Janioł może być tylko jeden ;) chociaż też czasem w coś walnie aureolką ;) by: Pietruszka
 
     
deratyzator 
(banita)


Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 293
Wysłany: Nie 03 Wrz, 2017 09:47   

Janioł napisał/a:
w końcu ozdrowiały alkoholik pomagający choremu , szybciej osiągnąć dno to bardzo humanitarne jest


pterodaktyll napisał/a:
deratyzator napisał/a:
Bill jak wiecie dał osobiście dr Bobowi piwo przed ostatnim jego zabiegiem

Jeśli o mnie chodzi to pierwsze słyszę, ale skoro tak twierdzisz, to pewnie tak było


Tak twierdzę :D ,, On też położył mnie do łóżka, dał mi tego wieczoru kilka kieliszków, a następnego ranka butelkę piwa. Było to 10 czerwca 1935 roku i był to mój ostatni kieliszek." WK z rozdziału ,, Koszmar Doktora Boba" str 152. Oczywiście tymi trunkami dr Boba ,,raczył" Bill W. Czy On też to ,,ozdrowiały alkoholik pomagający choremu, szybciej osiągnąć dno.." :wysmiewacz: :wysmiewacz: :wysmiewacz: Pogody Ducha Miłości i Radości
 
     
Janioł 
Uzależniony od netu
Uśmiech to pół pocałunku



Pomógł: 70 razy
Wiek: 58
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 4553
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 03 Wrz, 2017 09:55   

Tak coś od siebie ? Czy tylko cytaty ? Ksiązki nawet najmądrzejsze, życia nie zastąpią no chyba że miast alkoholkiem bibliofilem waść ostał.........a i czytanie ze zrozumieniem też ważne jest bo to jeden tak a drugi inaczej słowo pisane rozumie a jak czytam Twoje wpisy to mam wrażenie że doktorat waść w temacie "Podręcznikowe trzeżwienie - inaczej " co najmniej dwukrotnie napisał....bez odbioru bo jeszcze ktoś przestanie różnicę między nami zauważać
_________________
P.S. Janioł może być tylko jeden ;) chociaż też czasem w coś walnie aureolką ;) by: Pietruszka
 
     
deratyzator 
(banita)


Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 293
Wysłany: Nie 03 Wrz, 2017 13:50   

deratyzator napisał/a:
Spotkałem pod sklepem kolegę którego pobiłem po pijaku. Spytałem się jak mu mogę zadośćuczynić za to. Powiedział ,,daj mi dwa złote, bo brakuje mi do wina" Co też uczyniłem

Kilka postów o zadośćuczynieniu. Moim zadośćuczynieniu? Ode siebie? Proszę, . Piszesz, że ,,czytanie ze zrozumieniem tak ważne jest" Dlaczego tego nie robisz?
Janioł napisał/a:
Tak coś od siebie ? Czy tylko cytaty ? Ksiązki nawet najmądrzejsze, życia nie zastąpią no chyba że miast alkoholkiem bibliofilem waść ostał.........a i czytanie ze zrozumieniem też ważne jest bo to jeden tak a drugi inaczej słowo pisane rozumie a jak czytam Twoje wpisy to mam wrażenie że doktorat waść w temacie "Podręcznikowe trzeżwienie - inaczej " co najmniej dwukrotnie napisał....bez odbioru bo jeszcze ktoś przestanie różnicę między nami zauważać

Janioł w miłości. Może tak, p o w o l i. To jest portal (tak to się chyba mówi),,Forum Wolnych od alkoholu". Temat ALKOHOLIZM i inne uzależnienia. Dalej- 12 KK Anonimowych Alkoholików i ostatnie wątek KROK 9 Anonimowych Alkoholików no bo kogo innego? Dalej. Nie znam się na DDA, na Współuzależnieniach, nie byłem nigdy na żadnej terapii. Nie wchodzę na te tematy bo się na nich nie znam. Dzielę się doświadczeniem dotyczącym kroku 9 ,,Zadośćuczyniliśmy wszystkim...." Nie cytuję książki jak ,, Wytrzeźwieć w dwa dni" ,, Dzieł Lenina" czy ,,Kubusia Puchatka" (choć bardzo lubię) bo to nie miejsce na te książki. To jest PROGRAM AA zawarty w ,,WIELKIEJ KSIĄŻCE". Janioł ta KSIĄŻKA uratowała mi życie. Temat wątku też powinno się czytać (według mnie oczywiście) ,,ze zrozumieniem" Krok 9 AA. Tu jest właśnie miejsce na doświadczenia i cytaty dotyczące programu AA ( tak sobie myślę :roll: :roll: ) , a one wyobraź sobie zawarte są w WK albo jak inni mówią Big Book. Wiedzę jaką posiadam staram się podpierać cytatami. Kiedyś zabrałem głos na tym Forum w temacie ,,cudownego ozdrowienia" moderator poprosił mnie o linka, co też uczyniłem.
Janioł nie interesuje mnie Twoje wrażenie jakie masz po lekturze moich wpisów. To Twoje. Nie interesują mnie Twoje oceny.
- Zarządzam ODBIÓR :wysmiewacz: - bo ,,JA BÓG" Masz się odezwać :wysmiewacz: :wysmiewacz: Pogody Ducha kolego :D :D :D
 
     
dudek 
Towarzyski
alkoholik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 38
Dołączył: 10 Lis 2015
Posty: 340
Wysłany: Wto 05 Wrz, 2017 18:22   

Tibor napisał/a:
przez kilka następnych miesięcy sączyłem czasem tu jadem

Ja bym to nazwał nie pychą, tylko chlać Ci się chciało wg mnie.
Tibor napisał/a:
- dudek - przepraszam

Bez przesady, Różnica zdań to normalna sprawa, jakby co to wybaczam, chociaż ja też czasem świadomie szukałem zaczepki. Przepraszam również.

deratyzator napisał/a:
o swojej moralności będę decydował ja i o swojej kasie też

a nie Ten, Któremu się oddałeś pod opiekę?
_________________
Gdzie trzech Polaków, tam cztery różne zdania.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Google
WWW komudzwonia.pl

antyspam.pl


Alkoholizm, współuzależnienie, DDA. Forum wsparcia
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 7