Strona Główna Forum Wolnych od Alkoholu
"DEKADENCJA"

czyli rozmowy o alkoholizmie oswojonym i nie tylko...


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
powrót
Autor Wiadomość
kiwi 
Trajkotka



Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 1488
Wysłany: Sob 02 Paź, 2021 15:12   

Dialog Motywujący w kontekście problemów nadużywania alkoholu

https://www.centrumdobrej...wania-alkoholu/

Dialog Motywujący (DM) to metoda pracy z osobą, która służy wzmacnianiu motywacji do zmiany zachowania. Metoda ta została zakwalifikowana do tak zwanych Evidence Base Practises (praktyki o potwierdzonej naukowo skuteczności). Znajduje szerokie zastosowanie w różnych obszarach pracy terapeutycznej, psychologicznej oraz pedagogicznej. Jest pomocna w leczeniu uzależnień, motywowaniu pacjentów do zażywania leków, zmiany trybu życia. Sprawdza się również w pracy z młodzieżą podejmującą zachowania ryzykowne. Wyniki badań pokazują również jej efektywność w pracy z pacjentami z zaburzeniami lękowymi i afektywnymi, a także z osobami chorującymi na psychozę.
Metoda pracy

W przypadku DM osadzona jest ona na kilku ważnych filarach: budowanie autonomii – tym samym rozwijanie samoświadomości i przejmowanie odpowiedzialności za własne myśli i wybory; odzwierciedlanie emocji, potrzeb i wartości – które wpływa na budowanie kompetencji do zmiany własnej psychiki; wzmacnianie myśli i intencji – w celu wspierania korzystnego kierunku zmiany.
Rola terapeuty

Terapeuta motywujący jest w stosunku do pacjenta w roli partnerskiej. Jego działanie sprowadza się nie tylko do świadczenia pomocy i wsparcia, ale również do modelowania – pacjent zwracając uwagę na zachowanie i pracę terapeuty może uczyć się jak traktować innych ludzi i własną osobę. Stosowane przez terapeutę narzędzia pracy mogą być pomocne w samorozwoju również po zakończeniu terapii, w zakresie: poszukiwania odpowiedzi na ważne pytania, trafnego odczytywania stanów własnego umysłu i rozumienia potrzeb.
Filozofia Dialogu Motywującego

Oparta jest na tradycji Terapii Skoncentrowanej na Osobie, stworzonej przez psychologa humanistycznego Carla Rogersa. Składa się z trzech zasadniczych elementów:

empatia – poprzez swoją pracę terapeuta kieruje uwagę na rozumienie emocji klienta i rozumienie emocji innych osób, co pozwala na skuteczniejsze odkrywanie motywacji do zmiany. Empatia pomaga również w budowaniu dobrej relacji z innymi,
szacunek i akceptacja – niezależna od problemów, powodów zgłoszenia i przeszłości klienta. Według tej koncepcji każdej osobie należy się bezwzględny szacunek. Terapeuta nie ma prawa osądzać, oceniać, narzucać własnego światopoglądu. Szacunek w tym obszarze pracy polega również na próbie zrozumienia dotychczasowych problemów i wspólnym poszukiwaniu najlepszego dla klienta rozwiązania,
autentyczności terapeuty – autentyczność terapeuty polega na świadomym i umiejętnym wyrażaniu własnych spostrzeżeń i odczuć. Autentyczność służy budowaniu zaufania. Zaufanie powinno być podstawowym obszarem każdego procesu terapeutycznego, prowadzi do sojuszu niezbędnego w dobrej relacji służącej zmianie.

Podstawowym obszarem zainteresowania osoby pracującej tą metodą jest ambiwalencja – równoczesna obecność sprzecznych tendencji. W stanie ambiwalencji człowiek doświadcza dyskomfortu. Dyskomfort dotyczy zazwyczaj braku spójności miedzy działaniem, a wartościami i potrzebami. Na przykład, osoba nadużywająca alkoholu doświadcza głodu alkoholowego, potrzebuje szybkiej ulgi, a jednocześnie odczuwa: napięcie związane z reakcją rodziny, wstyd w z powodu utraty kontroli w towarzystwie, obawę przed utratą dobrej opinii pracodawcy, itp.

Ambiwalencja występuje w wielu obszarach psychiki: emocji, myślenia, intencji. Jest efektem wewnętrznych problemów, które nie zostały na różnych etapach życia rozwiązane. Osoba nie nauczyła się, jak radzić sobie ze smutkiem, konfliktami międzyludzkimi, z brakiem adekwatnej samooceny, ze złością, stresem, itd. Przedmiotem pracy terapeuty jest w tej sytuacji odkrywanie i rozwiązywanie ambiwalencji.
Dialog motywujący stosowany jest na różnych etapach zmiany zachowania:

prekontemplacja (brak świadomości potrzeby zmiany, brak refleksji) – osoba nie widzi problemu, który jest dostrzegany przez otoczenie,
kontemplacja (zastanawianie się nad zmianą) – osoba zaczyna poddawać w wątpliwość zasadność własnego zachowania: Czy picie alkoholu w takiej ilości, tak często jest szkodliwe? Czy to co mówią inni na temat mojego picia ma sens? Być może mają rację. Jak to wpływa na rodzinę?
przygotowanie (poszukiwanie drogi do zmiany) – poszukuje informacji, zastanawia się nad planem działań, szuka wsparcia, zanalizuje zyski i straty: Kto mógł by mi pomóc? Gdzie znajdę rzetelną informację? Które sposoby są skuteczne w udzielaniu pomocy? Co przez to zyskam? A co stracę jak nic nie zmienię?
decyzja o zmianie – realizacja wstępnego planu zmiany, na przykład: Jutro umawiam się na konsultację do specjalisty, od jutra nie piję, zobowiązuję się przed sobą, przed rodziną?
podtrzymanie decyzji – utrwalanie dobrych nawyków i poszukiwanie nowych sposobów radzenia sobie z pokusami, budowanie nowego stylu życia, szukane nowych zajęć, nowych wyzwań, przeciwdziałanie wpadkom alkoholowym: Co zrobić, kiedy będę miał gorszy dzień? Kiedy osłabnie moje zaangażowanie? Jak szukać lepszego rozwiązania? Jak utrzymać skuteczność?
nawrót – jest częstym elementem zmiany. Większość osób podejmujących ważne decyzje doświadcza okresowych nawrotów do starych nawyków. Najważniejsze jest w tej sytuacji przewartościowanie problemu (Tyle czasu dawałem radę, to znaczy, że mam siłę i możliwość powtórzenia tego samego działania) i przyjrzenie się co mi dotychczas pomagało i dawało siłę w utrzymaniu zmiany.

Dialog motywujący jest sprawdzoną metodą zarówno pod względem naukowym (korzystne wyniki badań) jak i klinicznym – korzyści odnoszone przez klientów/pacjentów. Obecnie metoda te jest wprowadzana do terapii różnych grup pacjentów, nie tylko osób uzależnionych od alkoholu.

Opracował: Cezary Barański, na podstawie: W.R. Miller, S. Rollnick, Dialog Motywujący – Jak pomóc ludziom w zmianie.

Tez sie jak Janiol zapytam .....to terapeutka od uzależnień ?
 
     
kiwi 
Trajkotka



Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 1488
Wysłany: Śro 06 Paź, 2021 14:25   

Ponawiam pytanie .....Tez sie jak Janiol zapytam .....to terapeutka od uzależnień ?
 
     
wampirzyca 
Trajkotka
praca nad samym sobą jest najtrudniejsza



Pomogła: 15 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 08 Cze 2011
Posty: 1792
Skąd: Transylwania
Wysłany: Pią 15 Paź, 2021 17:03   

Witajcie mija mi drugi tydzień bez alkoholu , dzisiaj mam urodziny trzeżwe idę na terapię o 18.15 tak do terapeutki uzależnień jak najbardziej innej sobie nie wyobrażam .


...z pozytywnych zmian śpię jak niemowlę, schudłam, wszystko wydaję się takie łatwiejsze no i pieniądze w kieszeni zostały :)
_________________
wampirzyca
Ostatnio zmieniony przez wampirzyca Pią 15 Paź, 2021 17:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
wampirzyca 
Trajkotka
praca nad samym sobą jest najtrudniejsza



Pomogła: 15 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 08 Cze 2011
Posty: 1792
Skąd: Transylwania
Wysłany: Pią 15 Paź, 2021 17:07   

rufio napisał/a:
''Udawało'' a powinno być '' Byłam'' tu jest pies pogrzebany ,wtedy żadna depresja a inne cuda nie przerwałyby trzeźwości.


Rufio odpowiedziałam na pytanie
wiedżmy i dlatego napisałam udawało , ale tak czy owak trzezwośc ma po trzech latach poszła się.......
_________________
wampirzyca
 
     
wampirzyca 
Trajkotka
praca nad samym sobą jest najtrudniejsza



Pomogła: 15 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 08 Cze 2011
Posty: 1792
Skąd: Transylwania
Wysłany: Pią 15 Paź, 2021 17:12   

mało mam czasu tutaj zagladać , praca obowiązki , ale też stosuję halt wysypiam się i jakoś mniej stresuję oczywiście przez głowę przeszła mi myśl jak wyglądały moje poprzednie urodziny zakrapiane pojawił się żal po stracie wszystko to powiem dziś terapce pa miłego wieczoru
_________________
wampirzyca
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 192 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9661
Wysłany: Pią 15 Paź, 2021 21:06   

wampirzyca napisał/a:
dzisiaj mam urodziny

No to wszystkiego najlepszego!
I najtrzeźwiejszego!
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
esaneta 
Moderator


Pomogła: 94 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 12 Lip 2011
Posty: 3392
Wysłany: Pią 15 Paź, 2021 23:45   

Z okazji urodzin, życzę Ci Wampi trzeźwych 24H :kwiatek:
_________________
I Love gołąbki Klarci.

:esa:
 
     
wampirzyca 
Trajkotka
praca nad samym sobą jest najtrudniejsza



Pomogła: 15 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 08 Cze 2011
Posty: 1792
Skąd: Transylwania
Wysłany: Nie 28 Lis, 2021 11:10   

Hejka chodzę na terapię nie piję drugi miesiąc stosuję halt wysypiam się odpoczywam dużo mniej się stresuję zapisałam się na masaże nie jest łatwo ale jest tak spokojnie bez problemów bez kłótni ,.....unikam imprez gdzie jest alkohol oglądam sobie dużo filmów i zaczynam widzieć światełko w tunelu
_________________
wampirzyca
 
     
wampirzyca 
Trajkotka
praca nad samym sobą jest najtrudniejsza



Pomogła: 15 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 08 Cze 2011
Posty: 1792
Skąd: Transylwania
Wysłany: Nie 28 Lis, 2021 11:15   

dzisiaj siedze sobie przy kawce leniwie w szalfroku jeszcze i zajadam pyszne ciacho dostałam od siostry i czekam na śnieżek :) jutro planuje po pracy robic ciasto na pierniczki które potem lezakuje tydzień i wypiekam .......życze wszystkim leniwej i spokojnej jak moja nedzieli
_________________
wampirzyca
 
     
pietruszka 
Moderator


Pomogła: 232 razy
Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5423
Wysłany: Nie 28 Lis, 2021 11:18   

O. miłej niedzieli, Wampi :)
 
     
wampirzyca 
Trajkotka
praca nad samym sobą jest najtrudniejsza



Pomogła: 15 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 08 Cze 2011
Posty: 1792
Skąd: Transylwania
Wysłany: Nie 28 Lis, 2021 11:26   

hejka Pietruszko :buzki: terapka zaleciła mi żebym wchodziła na forum do Was bo nie ukrywam że poprzednim razem bardzo mi pomogło i jej o tym powiedziałam jak porzucilam swoja trzezwosc to i Was porzuciłam wchodząc tuttaj odczuwałam jekby mniejszy komforcik spożywania :mysli:
_________________
wampirzyca
 
     
pietruszka 
Moderator


Pomogła: 232 razy
Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5423
Wysłany: Nie 28 Lis, 2021 11:35   

wampirzyca napisał/a:
terapka zaleciła mi żebym wchodziła na forum do Was

:rotfl: :rotfl: :rotfl: no no... tośmy trafili do zaleceń terapeutycznych :rotfl:
:rotfl:

wampirzyca napisał/a:
do Was

do nas.
Wampi, przeciez Ty też jesteś częścią tego forum : :buziak:
 
     
wampirzyca 
Trajkotka
praca nad samym sobą jest najtrudniejsza



Pomogła: 15 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 08 Cze 2011
Posty: 1792
Skąd: Transylwania
Wysłany: Nie 28 Lis, 2021 11:47   

to fakt nie pomyslałam o tym przeciez kawał czasu tutaj z Wami spędziłam kawał naprawdę dobrego czasu dobrego dla mnie :buzki:
_________________
wampirzyca
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 192 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9661
Wysłany: Nie 28 Lis, 2021 12:32   

pietruszka napisał/a:
no no... tośmy trafili do zaleceń terapeutycznych

Ooooo, ale się zrobiłam dumna! :medal: drggb
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
pietruszka 
Moderator


Pomogła: 232 razy
Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5423
Wysłany: Nie 28 Lis, 2021 12:52   

Wiedźma napisał/a:
Ooooo, ale się zrobiłam dumna!

No a zaraz będą komendy - moderatorzy - do roboty, odświeżać linki, dać trochę świeżej wiedzy...
no...do roboty mi tu...duma dumą, ale to też odpowiedzialność.
;)
:rotfl:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Google
WWW komudzwonia.pl

antyspam.pl


Alkoholizm, współuzależnienie, DDA. Forum wsparcia
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 12