Strona Główna Forum Wolnych od Alkoholu
"DEKADENCJA"

czyli rozmowy o alkoholizmie oswojonym i nie tylko...


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Praktyczna pani domu
Autor Wiadomość
pietruszka 
Moderator


Pomogła: 232 razy
Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5423
Wysłany: Sob 07 Lut, 2015 19:59   Praktyczna pani domu

Jako, ze jest dział kulinaria, to może i przydadzą się różne takie domowajki ;)

Ot porady, które okazały się bardzo przydatne w domu. Może się komu przyda też. Dzielić się, proszę sprawdzonymi radami.

1. emaliowany stary zlewozmywak.
Mam w kuchni stary, biały, emaliowany zlewozmywak. Niestety na razie nie stać mnie na kapitalny remont kuchni, a nawet na wymianę zlewozmywaka. Niestety - z czasem zlew pokrył się brzydkimi rysami, których nawet nie radziło sobie mleczko do czyszczenia. Niby zlew umyty, ale już widać, że nadgryzł go ząb czasu. Znalazłam metodę - wygląda jak nowy.

Potrzebne: wybielacz, rękawiczki grube długie gumowe. Włożyć korek ;) Nalać do zlewozmywaka bardzo gorącej wody, wlać około pół szklanki wybielacza. Zostawić na godzinkę. Założyć rękawiczki (!) spuścić wodę z wybielaczem. Przetrzeć gąbką. Dobrze spłukać.

2. Spalenizna na aluminiowym czajniku i plamy po tłuszczu (pewnie wchodzą też w grę garnki, ale jeszcze nie próbowałam)
Potrzebne: mleczko do czyszczenia, rękawiczki, folia aluminiowa, olej, ręcznik papierowy
Kawałek folii zwinąć w kulkę, polać mleczkiem - pocierać czajnik, spłukać wodą, umyć zwykłym płynem do mycia naczyń. Wytrzeć do sucha. Na ręcznik papierowy nalać odrobinę oleju, przetrzeć czajnik. Siłę folii aluminiowej radzę sprawdzić wpierw w mniej widocznym miejscu - ja w 15 minut w ten sposób usunęłam całą farbę czajnika wraz z przypaleniami - ale mi o taki efekt chodziło :wysmiewacz: Czerwono-różowy mi wybitnie nie pasował do wystroju Teraz mam śliczny srebrny :rotfl:
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 192 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9661
Wysłany: Sob 07 Lut, 2015 20:10   

pietruszka napisał/a:
Potrzebne: wybielacz

Chlorowy? :roll:
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
pietruszka 
Moderator


Pomogła: 232 razy
Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5423
Wysłany: Sob 07 Lut, 2015 20:13   

Wiedźma napisał/a:
Chlorowy? :roll:

niestety tak.... no wiem. Nieekologicznie :roll:
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 192 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9661
Wysłany: Sob 07 Lut, 2015 20:20   

Nie tylko to. Chlor niszczy emaliowane powierzchnie, chociaż zaraz po zastosowaniu wygląda super.
Ja w podobny sposób wykończyłam kiedyś starą wannę, moja córka - zlewozmywak.
Powierzchnia staje się chropowata i znacznie szybciej żółknie i łapie wszelkie osady,
trzeba ją coraz częściej czyścić - aż do całkowitego zniszczenia emalii :/
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 192 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9661
Wysłany: Sob 07 Lut, 2015 20:23   

pietruszka napisał/a:
Nalać do zlewozmywaka bardzo gorącej wody, wlać około pół szklanki wybielacza.

No nie wiem - być może w takim rozcieńczeniu nie będzie tak źle, ale ja bym jednak była ostrożna :?
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
pietruszka 
Moderator


Pomogła: 232 razy
Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5423
Wysłany: Sob 07 Lut, 2015 20:29   

Wiedźma napisał/a:
No nie wiem - być może w takim rozcieńczeniu nie będzie tak źle, ale ja bym jednak była ostrożna :?

Stosuję gdzieś od dwóch lat, raz na dwa miesiące mniej więcej. Raczej się bardziej nie zniszczył. Ale stare rysy są, tyle, że mniej widoczne po takiej operacji.
 
     
Klara 
Uzależniony od Dekadencji


Pomogła: 264 razy
Dołączyła: 24 Lis 2008
Posty: 7857
Wysłany: Sob 07 Lut, 2015 20:30   

Wiedźma napisał/a:
Powierzchnia staje się chropowata i znacznie szybciej żółknie i łapie wszelkie osady

No właśnie. W ten sposób zniszczyłam wannę, tylko nie wybielaczem a tym ustrojstwem, co czyści WC :(
Teraz patrzę, jak ją odnowić, bo mi się nie chce żadnego remontu, a i kasę trzeba by było odkładać.
Doczytałam się, że można sobie z tym poradzić.
Po pierwsze tak (to może się przydać, gdy zlew okaże się chropowaty, Pietruszko): http://muratordom.pl/lazi...ny,54_1349.html
Po drugie - ponoć wychodzi o połowę taniej niż nowa wanna - można zamówić wkład akrylowy na wymiar. Wymiana podobno trwa około dwóch godzin, a wanna wychodzi trwała, bo ma podkład i jednocześnie woda wolniej w niej stygnie): http://www.ekspertbudowla...oz-do-niej-nowa
_________________
"Kiedy się przewracasz, nigdy nie wstawaj z pustymi rękami." /przysłowie japońskie/
 
     
Wiedźma 
Administrator


Pomogła: 192 razy
Dołączyła: 04 Paź 2008
Posty: 9661
Wysłany: Sob 07 Lut, 2015 20:35   

pietruszka napisał/a:
Stosuję gdzieś od dwóch lat, raz na dwa miesiące mniej więcej. Raczej się bardziej nie zniszczył.

A, no to w porządku - widocznie to w tych proporcjach jest mniej żrące i nie niszczy :)
Klara napisał/a:
zniszczyłam wannę, tylko nie wybielaczem a tym ustrojstwem, co czyści WC :(

Ten do WC też zwykle jest na chlorze :/
_________________
Anioły dlatego latają, że lekce sobie ważą...
Co Wiedźma robi po godzinach
 
     
pietruszka 
Moderator


Pomogła: 232 razy
Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5423
Wysłany: Sob 07 Lut, 2015 20:38   

Klara napisał/a:
to może się przydać, gdy zlew okaże się chropowaty, Pietruszko)

o... to może w ogóle nie będę wymieniać :) ale na razie mam po prostu rysy na dno, które raz na jakiś czas po prostu się brudzą i zwykłymi metodami nie chcą się sczyścić.
pewnie to właśnie kwestia rozcienczenia środka i jakości samej emalii.

Kiedyś byłam zwoleniczką emaliowanych garnków. Miałam piękny komplet z Olkusza, no ale po 20 latach użytkowania - wiadomo nie były tak ładne, ale problemem była nie emalia, co jakieś zewnętrzne obtłuczenia. Dokupiłam jeden nowy - tu emalia wytrzymała jakiś rok w stanie nienaruszonym. Mam żeliwną emaliowaną brytfannę, odziedziczoną po poprzedniej właścicielce mieszkania, na oko ma z 50 lat, może nawet jest starsza - oprócz dwóch drobnych odprysków -ubytków emalii, to jest w genialnym stanie.
 
     
pietruszka 
Moderator


Pomogła: 232 razy
Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5423
Wysłany: Sob 07 Lut, 2015 20:40   

Wiedźma napisał/a:
Ten do WC też zwykle jest na chlorze :/

a jak nie na chlorze - to na kwasie solnym i to dopiero jest petarda. :szok: Ten na kwasie solnym używam raz do roku - na początku sezonu na działce - ale fakt czyści doskonale.
 
     
OSSA 
Upierdliwiec


Pomogła: 29 razy
Dołączyła: 20 Wrz 2011
Posty: 2272
Skąd: wielkopolska
Wysłany: Sob 07 Lut, 2015 20:42   

Pamiętam swoje pierwsze doświadczenie z domestosem, nie tylko wyczyściłam WC ale zupełnie przypadkiem ochlapałam sobie spodnie w efekcie nadawały się na śmietnik, wyżarło trwałe plamy :bezradny:
Kiedyś były postanowił walczyć z grzybem na ścianie w łazience spryskał sufit preparatem z chlorem, grzyb owszem zniknął, ale nie zdjął wcześniej prania ze sznurka i w efekcie całe pranie nadawało się do wywalenia. Dlatego lepiej zanim użyje się takich specyfików sprawdzić trwałość czyszczonej powierzchni i ubrać odpowiednie ubranie by nie narobić więcej szkody niż pożytku.
 
     
pietruszka 
Moderator


Pomogła: 232 razy
Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5423
Wysłany: Sob 07 Lut, 2015 20:57   

OSSA napisał/a:
spodnie w efekcie nadawały się na śmietnik, wyżarło trwałe plamy :bezradny:

no ja tak załatwiłam sobie naprawdę fajny dres lata temu. Teraz jestem ostrożniejsza.
 
     
pietruszka 
Moderator


Pomogła: 232 razy
Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5423
Wysłany: Sob 07 Lut, 2015 21:05   

A i kilka obuwniczych metod.

1. kolorowe obcasy od butów - uszkodzenia można zamaskować - dobranym odpowiednio lakierem do paznokci (mniej trwałe) albo farbką akrylową
2. zamszowe buty - niektóre plamy da się usunąć zwykłą białą gumką myszką (sprawdzić w mniej widocznym miejscu- bo gorszej jakości ekozamsz może się niestety po prostu zetrzeć)
3. plamy po soli - przetrzeć gąbką zanurzoną w rozcieńczonym occie - ja używam nawet rozcieńczonego octu jabłkowego, który jest z natury słabszy), potem umyć gąbką lekko zwilżoną wodą. (sprawdzić też wcześniej w mniej widocznym miejscu)
 
     
zołza 
Upierdliwiec
Zołza



Pomogła: 62 razy
Dołączyła: 03 Maj 2013
Posty: 2219
Skąd: Małopolska
Wysłany: Śro 01 Kwi, 2015 17:58   

Samochwała w kącie stała i wciąż tak opowiadała ...zdolna jestem niesłychanie :tak:
Wyobraźcie sobie , że dzisiaj umyłam w ciągu godziny dwa okna i dwa lustra - wkładając w to minimum pracy i zaangażowania a lśnią jak czysta , przejrzysta tafla wody w której odbija się słońce aż oczy bolą od blasku. :radocha:
Wystarczy tylko ciepła woda z płynem do płukania tkanin i dwie ściereczki- samo się myje - bez smug - piękny zapach i zero alkoholu. :okok:
 
     
Klara 
Uzależniony od Dekadencji


Pomogła: 264 razy
Dołączyła: 24 Lis 2008
Posty: 7857
Wysłany: Sob 18 Kwi, 2015 21:13   

O, w tym wątku będzie pasowała ta informacja.
Dziś rano w "Piwnicy" dziewczyny pisały o inteligentnych urządzeniach kuchennych uruchamianych za pomocą aplikacji w smartfonie i ktoś z żalem stwierdził, że żeby po powrocie z pracy mieć ten ciepły obiadek, wcześniej trzeba go własnoręcznie przygotować.
Informuję zatem, że już niedługo i ta czynność będzie mogła być wykonana przez kuchennego robota.
Urządzenie zostało już skonstruowane i niebawem będzie w sprzedaży: http://www.radiozet.pl/Ro...helina-00003817
_________________
"Kiedy się przewracasz, nigdy nie wstawaj z pustymi rękami." /przysłowie japońskie/
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Google
WWW komudzwonia.pl

antyspam.pl


Alkoholizm, współuzależnienie, DDA. Forum wsparcia
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 12