Strona Główna Forum Wolnych od Alkoholu
"DEKADENCJA"

czyli rozmowy o alkoholizmie oswojonym i nie tylko...


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Potrawy świąteczne z różnych stron
Autor Wiadomość
rufio 
Uzależniony od netu
rozkojarzony



Wiek: 60
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 3387
Skąd: Wyższy Śląsk
Wysłany: Pią 22 Gru, 2017 13:55   Potrawy świąteczne z różnych stron

No towarzystwo adoracji niekoniecznie wzajemnej jest nas tu troche z róznych stron nie tylko polski - poprosze o regionalizmy potrawowe świateczne nietylko wigilijne ale równiez po .
_________________
I tak wszyscy skończymy w zupie .
 
     
esaneta 
Moderator


Wiek: 52
Dołączyła: 12 Lip 2011
Posty: 3392
Wysłany: Pią 22 Gru, 2017 14:51   

Rufik, dyżur w kuchni masz? :rotfl:
_________________
I Love gołąbki Klarci.

:esa:
 
     
rufio 
Uzależniony od netu
rozkojarzony



Wiek: 60
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 3387
Skąd: Wyższy Śląsk
Wysłany: Pią 22 Gru, 2017 14:58   

Ano jestem na rewirze to "szaleje ' z różnorodnymi kompozycjami a przede wszystkim wykonuje polecenia siły wyższej niz wyższa .Dzis dodtałem polecenie zrobic obiad na dzis i jutro i zrobiłem a co ! :mniam:

prsk
_________________
I tak wszyscy skończymy w zupie .
 
     
esaneta 
Moderator


Wiek: 52
Dołączyła: 12 Lip 2011
Posty: 3392
Wysłany: Pią 22 Gru, 2017 16:08   

Egzotyczny? :p
_________________
I Love gołąbki Klarci.

:esa:
 
     
Janioł 
Uzależniony od netu
Uśmiech to pół pocałunku



Wiek: 58
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 4545
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 22 Gru, 2017 17:22   

Ja od wczoraj rezyduje w mojej Świątecznej rezydencji (czyt. w kuchni) ..........i wyrywam się tylko do sklepu.................................help !!!
_________________
P.S. Janioł może być tylko jeden ;) chociaż też czasem w coś walnie aureolką ;) by: Pietruszka
 
     
Matinka 
Gaduła



Dołączyła: 20 Cze 2013
Posty: 991
Wysłany: Pią 22 Gru, 2017 22:01   

U mnie zwyczaje wigilijne przeszły ze strony mamy i jej rodziców, dziadków. Czyli z Małopolski na Mazowszu zakorzenione :)
I jest to: barszcz z uszkami grzybowymi, karp gotowany w całości podawany z ziemniakami oraz masełkiem z jajkiem i surówką z kapusty czerwonej. Moja mama wprowadziła jeszcze pierogi z kapustą. Na deser są różne ciasta, ale taką podstawą - są łamańce z makiem - mój dziadek koniecznie zalecał zjedzenie bodaj łyżeczki na hojny i obfity następny rok. I jeszcze kompot z suszonych owoców.
Potrawy się liczy, tak, żeby wyszło 12 ;)
Ale to wszystko pielęgnuje moja mama, ja już takiego zacięcia raczej nie będę miała.
Takie są łamańce znalezione na zdjęciu, zawsze je wyjadałam nieco wcześniej;-)
 
     
esaneta 
Moderator


Wiek: 52
Dołączyła: 12 Lip 2011
Posty: 3392
Wysłany: Pią 22 Gru, 2017 22:09   

Zaciekawiły mnie te łamańce Matinko. :)
Możesz je nieco przybliżyć?
_________________
I Love gołąbki Klarci.

:esa:
 
     
Matinka 
Gaduła



Dołączyła: 20 Cze 2013
Posty: 991
Wysłany: Pią 22 Gru, 2017 22:11   

Mak zrobiony jako słodka masa z bakaliami, a do tego kruche ciasteczka (takie na maśle robione) i koniecznie w kształcie rombów:-)
 
     
Matinka 
Gaduła



Dołączyła: 20 Cze 2013
Posty: 991
Wysłany: Pią 22 Gru, 2017 22:12   

A, w innych stronach mogą mieć też nazwę "kukiełki":-)
 
     
esaneta 
Moderator


Wiek: 52
Dołączyła: 12 Lip 2011
Posty: 3392
Wysłany: Pią 22 Gru, 2017 22:37   

Ojej.... to musi być pyszne :mniam:
_________________
I Love gołąbki Klarci.

:esa:
 
     
pietruszka 
Moderator


Wiek: 53
Dołączyła: 06 Paź 2008
Posty: 5423
Wysłany: Sob 23 Gru, 2017 01:06   

Matinka napisał/a:
A, w innych stronach mogą mieć też nazwę "kukiełki":-)

U nas to makiełki.... ale bez ciasteczek... Podaje się tylko mak z bakaliami ( u mnie w domu spulchniony bułeczką namoczoną w mleku, w wielu innych wielkopolskich domach z kluskami (makaronem, na przykład łazankami). U mnie jest barszcz postny z uszkami (z farszem grzybowym...mmmm...pycha te mamine), zupa rybna (z karpia) z łazankami, karp pieczony, ziemniaczki, kapusta z grzybami, wspomniane makiełki, kompot z suszonych owoców, no i obowiązkowa strucla z makiem, znaczy się makowiec...
a jak ktoś szuka inspiracji to załączam przykład menu z 1909 roku, z Wielkopolski rzecz jasna :)
Ostatnio zmieniony przez pietruszka Sob 23 Gru, 2017 01:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Matinka 
Gaduła



Dołączyła: 20 Cze 2013
Posty: 991
Wysłany: Sob 23 Gru, 2017 23:05   

pietruszka napisał/a:
U nas to makiełki....

Już myślałam, że sobie te kukiełki wymyśliłam przekręcając makiełki, ale szperając w różnych źródłach znalazłam jedne i drugie. Kukiełki bardzo rzadkie, ale na przykład w Chłopach Reymonta jako właśnie taka potrawa makowa występują.
W mojej dalszej rodzinie na makiełki mówi się makówki:-) I właśnie dodaje się bułkę namoczoną w mleku.
Z kolei na Kresach występowała kutia czyli też słodka masa makowa dodatkowo z gotowanymi ziarnami pszenicy.
A sama nazwa makutra pochodzi od donicy, w której ucierano mak. Ja do dziś taką makutrę używam do ucierania żółtek z cukrem.
esaneta napisał/a:
Ojej.... to musi być pyszne

Myślę, że każdy ma jakieś swoje pyszności i ulubione, tradycyjne danie :)
Ty Esko czytałam, że robisz własny barszcz na zakwasie i szykujesz go już przed świętami ten zwyczaj też mi się podoba, zwłaszcza, że coraz częściej sięga się po gotowe produkty.
 
     
kiwi 
Trajkotka



Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 1481
Wysłany: Śro 12 Gru, 2018 14:02   

Tu w Niemczech , 24 grudnia ....jedna skromna potrawa ,salatka ziemniaczana i kielbaski . Wiekszosc Niemcow nie zachowuje postu , teraz u mnie tez tak jest . I w odroznieniu od Polakow , nie przepada za karpiem .
Kiedys robilam sama dla siebie w galarecie , juz od dawna nie chce mi sie , wole wiecej zrobic rybe po grecku ....to chociaz jedza.

Obiad rodzinny w pierwszy dzien swiat , jest najwazniejszym punktem swiat . Pieczony indyk , kapusta czerwona zasmazana , salatka jarzynowa , po 2 - 3 plasterki lepszych wedlin u rzeznika sie extra kupuje , i ja gotuje jak dla wojska .....ogromny tusznik bigosu , ktory gotuje w piekarnuku ( oczywiscie wszystko najpierw po kolei podsmazam na patelni ).

Na deser lody i Weihnachtsstollen czyli bozonarodzeniowa strucla z rodzynkami i bakaliami i rozne pierniki ktore kupuje w piekarni .

W Swieta sie odpoczywa i je i spaceruje i drzemka i gazete i ksiazki czyta i dobry film .....po prostu leniuchuje ....i cieszy sie z wolnego ......
Roland uwielbia choinke ( on by mogl ja miec caly rok w pokoju .....Hi....Hi....Hi....) .....a jak ladnie ja ubiera i dekoruje i cieszy sie jak male dziecko , jutro leci juz ja kupic i postawi i podziwia .....
Ja lubie zapach choinki w mieszkaniu .....
ja teraz na trzezwo bardzo lubie swieta !!!!!!
Ostatnio zmieniony przez kiwi Śro 12 Gru, 2018 14:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Maciejka 
Uzależniony od netu
dawniej perełka



Wiek: 54
Dołączyła: 28 Sty 2013
Posty: 3812
Wysłany: Śro 12 Gru, 2018 14:09   

Ja tez nie lubię karpia, błotem mi zalatywała ta ryba a dziś spróbowalam i na kolana nie rzuca ale od biedy można zjeść.
_________________
[*] [*] [*]
 
     
jal 
Gaduła
Alkoholik dozgonny.



Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 799
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: Pon 17 Gru, 2018 21:49   

Dzisiaj lepienie pierogów z kapustą grzybami i ruskich oraz uszek... kupa roboty,ja odpowiadam za farsze i gotowanie.
Nie potrafię wyrabiać ciasta i wałkować,lubię za to lepić.
Na święta jedziemy do dzieci i dostaliśmy takie zamówienie - fajnie że już wykonane.
_________________
Mam bardzo silną wolę... robi ze mną co jej się tylko podoba.
Mój fotoblog
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Google
WWW komudzwonia.pl

antyspam.pl


Alkoholizm, współuzależnienie, DDA. Forum wsparcia
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 13