Strona Główna Forum Wolnych od Alkoholu
"DEKADENCJA"

czyli rozmowy o alkoholizmie oswojonym i nie tylko...


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Krok 10
Autor Wiadomość
utopia
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Paź, 2008 14:56   Krok 10

Witam

mamy miesiąc październik więc przerabiamy krok 10

10. Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny,z miejsca przyznając się do popełnianych błędów.

1. Czy robię obrachunek moralny i czy przyznaję się do swoich błędów?

zapraszam do wypowiedzi
 
     
yuraa 
Moderator


Pomógł: 111 razy
Wiek: 61
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 4272
Skąd: Police
Wysłany: Sob 18 Paź, 2008 20:23   

hej,

jakos razi mnie "przerabiamy" może: pracujemy nad było by bardziej odpowiednie, ale mniejsza z tym.
pytanie : czy tylko w październiku należy prowadzić obrachunek moralny, czy może w pozostale miesiące też. bo ja osobiście staram się stosować wszystkie zalecenia programu przez 365 dni. czy mi sie udaje to inna historia.

ja się spytam : czy potrafię dostrzec swoje błedy ??/
czy może usprawiedliwiam je tzw. wyższą koniecznością??/
_________________
:yura:
żaden tam niezaszczepiony.
Po prostu obywatel czystej krwi
 
 
     
Ksenia34 
Towarzyski



Pomogła: 2 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 411
Skąd: Irlandia
Wysłany: Wto 21 Paź, 2008 17:01   

Ja tez staram sie,ale nie zawsze mi to wychodzi.Chyba jeszcze zalezy w jakich intencjach kogos skrzywdzilam,wtedy trudniej mi sie przyznac do bledu.Generalnie staram sie nie popelniac bledow,zeby sie z nich nie tlumaczyc.
 
 
     
yuraa 
Moderator


Pomógł: 111 razy
Wiek: 61
Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 4272
Skąd: Police
Wysłany: Śro 22 Paź, 2008 10:24   

W związku z krokiem 10 takie wątpliwości mi się nasunęły ( być może smieszne dla co poniektórych)
czy pisanie ze słuzbowego komputera na forum alkoholowym jest usprawiedliwione moralnie!?
jakby nie patrzył jest to kradzież czasu który powinien byc poświęcony na pracę, oraz wykorzystywanie nie swojego sprzętu w prywatnych celach.
poza tym jeśli jest to internetowa grupa AA to jak każda nie powinna przyjmować dotacji z zewnątrz,
:p :mgreen: :lol: :wysmiewacz:

pisałem w domu ze swojego sprzętu
do pracy mam na 22:00
_________________
:yura:
żaden tam niezaszczepiony.
Po prostu obywatel czystej krwi
 
 
     
mirekbardini 
Małomówny



Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 29
Wysłany: Wto 22 Mar, 2011 10:34   

Tak jest tez tak mysle :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
_________________
Nikt nie byl dla mnie tak niedobry,jak ja sam
 
     
NANA 
Towarzyski
NANA



Pomogła: 2 razy
Wiek: 64
Dołączyła: 04 Kwi 2012
Posty: 279
Skąd: Z POLSKIEJ ZIEMI
Wysłany: Pon 01 Paź, 2012 22:09   

.... KROK 10
................. Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny , z miejsca przyznając się do popełnionych błędów "

Dla mnie ten krok , to "rozmowa" z krokami od 4 do 9 - mówi on o wolności .
Muszę uważać na swoje lęki , egoizm , urazy , nieuczciwość . Muszę przyznawać się do błędów i zadość-uczyniać na bieżąco , co wiąże się z pokorą . Im wcześniej przyznam się do błędów
tym większa szansa , że nie wyrządzę komuś bólu i nie zrobię krzywdy .
To niełatwe , ale dopóki wiem , że czynię postępy duchowe , dopóty wiem też , że mój wysiłek jest dobrze wykonaną "robotą' .
Przekonałam się , że ból potrafi być przyjacielem ; "zawiadamia" mnie , że coś jest nie w porządku z moimi emocjami - tak jak ból fizyczny sygnalizuje mi , że niedomaga moje ciało ...

.............. :)
_________________
Jakie myśli , taki człowiek ...
 
     
jal 
Gaduła
Alkoholik dozgonny.



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 803
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: Wto 02 Paź, 2012 13:53   

NANA - jestem podobnego zdania...
Kroki 10,11,12 pokazują mi jak mam żyć - Dziś,aby nie gromadzić materiału do ponownej pracy na Krokach 4 - 9.

Pozdrawiam ciepło :)
_________________
Mam bardzo silną wolę... robi ze mną co jej się tylko podoba.
Mój fotoblog
 
     
NANA 
Towarzyski
NANA



Pomogła: 2 razy
Wiek: 64
Dołączyła: 04 Kwi 2012
Posty: 279
Skąd: Z POLSKIEJ ZIEMI
Wysłany: Śro 24 Paź, 2012 21:38   

.. Dzięki samodyscyplinie i wglądowi w siebie , uzyskanym poprzez stosowanie Kroku Dziesiątego , zaczynam zaznawać zadowolenia i satysfakcji , które są efektem trzeźwości -
-trzeźwości nie jako sama tylko abstynencja , ale jako zdrowienie we wszystkich dziedzinach mojego życia .
Odnawia się moja nadzieja i odradza wiara ; odzyskałam też godność , która wypływa z szacunku do samej siebie . Odkrywam drugą część tego kroku , mówiącą o konieczności natychmiastowego przyznania się do popełnionych błędów .
Pokrzepiona tym , że zdarza mi się czasem nie popełniać błędów , akceptuję siebie taką , jaką jestem i czerpię radość z "cudu" trzeźwości i Pogody Ducha ....

Czego i wszystkim życzę .. :buziak:
_________________
Jakie myśli , taki człowiek ...
 
     
jal 
Gaduła
Alkoholik dozgonny.



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 803
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: Czw 25 Paź, 2012 09:16   

Dla mnie Krok 10 zaleca nieustanne przyglądanie się sobie,poczynając od myśli poprzez motywy do czynów.
Uczy mnie też nawyku robienia bilansu dnia oraz wdzięczności za już... i nadziei na jutro.
_________________
Mam bardzo silną wolę... robi ze mną co jej się tylko podoba.
Mój fotoblog
 
     
vasco78 
Małomówny
vasco78


Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 22
Wysłany: Sob 23 Lut, 2013 16:25   krok 10

krok 10 to obrachunek w 4 plaszczywnach
kiedy bylismy
1-egoistyczny
2-nieuczciwy
3-uraza zlosc
4-lek

nastepnie kiedy te stany sie pojawia szukam przyczyny istoty czyli rozpisuje to tak samo w tabeli jak w kroku 4tym
1-czego sie boje do kogo mam uraze osoba instytucja zasada moralna
2-przyczyna leku urazy krotko rospisuje
3-na co ma wplyw nasze instynkty-relacje osobiste,finansowe,duma,samopoczucie,seksualne,bezpieczenstwo,
4 -jaki bylem moj udzial w tej sytacji istota czyli te 4 istoty naszych bledow-ego nieuczciwy uraza przelekniony
5-co powinienem zrobic a nie wrobilem jaka jest prawda o mnie o tej sytuacji odwrotnosc 4 kolumny potem naprawiam bledy

z ta tabelka ruszam do sponora i on jest lustrem patrzy czy dobrze odczytuje rzeczywistosc poniewaz ja sam nie moge pozostawac ze swoja glowa zbyt dlugo, musze miec kogos kto to zferifikuje i pomoze w szukaniu prawdy o mnie
tak naprawde co zrobic w tym kroku mowi krok 10 z wielkiej ksiegi potem sa obietnice 10 kroku
 
 
     
jal 
Gaduła
Alkoholik dozgonny.



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 803
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: Sob 23 Lut, 2013 21:26   

Sponsor jest potrzebny do kroków od 1 do 9... kroki 10,11,12 są sprawdzianem jak korzystam z kroków wcześniejszych na co dzień.
_________________
Mam bardzo silną wolę... robi ze mną co jej się tylko podoba.
Mój fotoblog
 
     
1440minut_ 
Milczek



Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 1
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 24 Lut, 2013 15:01   

jal napisał/a:
Sponsor jest potrzebny do kroków od 1 do 9... kroki 10,11,12 są sprawdzianem jak korzystam z kroków wcześniejszych na co dzień.


W praktyce oznaczałoby to, że po zapoznaniu się z krokami 1-9 sponsor nie jest mi już potrzebny. To nie jest prawda. Krok 10 jest praktycznym zastosowaniem kroków 1-9 w codziennym życiu i nie sposób realizować go w oderwaniu od całego programu.

Wielka Księga daje nam wyraźne instrukcje:

„Strzeżmy się egoizmu, nieuczciwości, urazów, złości oraz strachu. Jeśli owe uczucia pojawią się w nas, prośby Boga aby je usunął. Natychmiast też przeanalizujmy te stany z osobą zaufaną i szybko starajmy się naprawić ewentualną krzywdę. Skierujmy następnie nasze myśli na kogoś, kto może potrzebować naszej pomocy. Kierujmy się zasadą miłości i tolerancji.” – Anonimowi Alkoholicy (Wydanie II), str. 73

To krok samoobserwacji. Kiedy pojawia się we mnie złość, uraza czy strach to w pierwszej kolejności powinienem poprosić Boga aby usunął te uczucia a zaraz później przeanalizować to z kimś, komu ufam. I właśnie tutaj jest miejsce na rozmową ze sponsorem. Regularne spotkania i/lub rozmowy telefoniczne z moją sponsorką są częścią 10 kroku.

Pierwsze słowo naszego programu (w oryginale) to słowo „my” (We admitted we were…) i- nie jest to przypadek. Jeśli jestem w stanie żyć naszym programem bez pomocy innych to znaczy, że nie są mi potrzebni i przestaje być „jednym z wielu”.

Dodatkowo: niebezpieczna tendencja w realizacji kroku 10 to skok z kroku 4 (dostrzegam swój strach, swój egoizm, czuję z tego powodu mniejszy lub większy dyskomfort) do 9, gdzie podejmuję jakieś działanie (przepraszam, wyjaśniam, naprawiam). Kiedy tak postępuję nie chcę być użyteczny dla innych, ale chcę uzyskać natychmiastową satysfakcję i ulgę. Szybko zmniejszyć ten dyskomfort, który pojawił się po zrobieniu czegoś, z czego nie jestem dumny. A więc dokładnie tak, jak wtedy, kiedy piłem. To bardzo subtelne. Po drodze mamy jednak kroki 5 (a więc wyznanie tego drugiemu człowiekowi!), 6, 7 i 8. To te kroki przygotowują mnie do tego czy, jak i kiedy podjąć się naprawiania ewentualnych krzywd.
Ostatnio zmieniony przez 1440minut_ Nie 24 Lut, 2013 15:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
akacja46 
(konto nieaktywne)

Dołączyła: 10 Sie 2011
Posty: 135
Wysłany: Nie 02 Mar, 2014 10:24   

1440minut_ napisał/a:
jal napisał/a:
Sponsor jest potrzebny do kroków od 1 do 9... kroki 10,11,12 są sprawdzianem jak korzystam z kroków wcześniejszych na co dzień.


W praktyce oznaczałoby to, że po zapoznaniu się z krokami 1-9 sponsor nie jest mi już potrzebny. To nie jest prawda.

Też nie uważam, żeby to miało sens. Kolejna cudaczna teoria? Komu potrzebna i po co? Czy jej autora sponsor wywalił? :-)
_________________
Pozdrowienia - A.
 
     
Tibor 
Towarzyski



Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 08 Sie 2016
Posty: 495
Skąd: z jasnej strony mocy
Wysłany: Nie 09 Paź, 2016 10:13   

W Kroku 10tym, chyba jak w żadnym innym jest potrzebna samodyscyplina. Być może akurat teraz tak to widzę.

Pamiętam jak kiedyś wyjechałem na wakacje i świadomie podjęłem decyzję, że nie zabieram ze sobą WK, Codziennych reflekcji, ani zeszytów w których zapisuje wdzięczności oraz prowadzę obrachunek moralny. Po 2-tygodniach gdy wróciłem z urlopu stwierdziłem, że wszystko jest ok więc nie muszę tego obrachunku prowadzić w zeszycie na bieżąco, bo wystarczy mi w myślach przed snem. Dziś wiem, że już w tym momencie błądziłem.

Po kilku kolejnych tygodniach jednak się przymusiłem i zacząłem zapisywać. Zobaczyłem, że sprawia mi to trudnośc i (po czasie) dostrzegłem, że przestaje być uczciwy wobec siebie. Zacząłem zakłamywać rzeczywistość na zasadzie: a tego nie wpisze, bo to w gruncie rzeczy nie jest aż tak złe, a tu miałem prawo się tak zachować, bo oni... itd, itd.

Po czasie wróciłem z powrotem do tego co jest ważne i od ponad roku już nie kombinuje po swojemu, wszak jestem chory i zdawać się na swój chory umysł w moim przypadku jest szaleństwem ;)

Przy obrachunku korzystam z WK i oprócz ewentualnych uraz podpieram się pytaniami ze str.74 (akapit od: "Kiedy wieczorem przygotowujemy się (...)")
_________________
"życie duchowe to nie teoria"
Ostatnio zmieniony przez Tibor Nie 09 Paź, 2016 10:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Thomasson 
Towarzyski



Pomógł: 3 razy
Wiek: 36
Dołączył: 30 Lip 2014
Posty: 427
Skąd: sesame street
Wysłany: Nie 09 Paź, 2016 22:13   

"... z miejsca przyznając się do popełnianych błędów "
Przez kilka lat żałowałem że się naćpałem a i tak ćpałem dalej. Myślę że w kroku 10 chodzi bardziej o nie popełnienie błędów niż ich późniejsze analizowanie. Korzeniem każdego działania jest myślenie. Powinienem być bez przerwy świadomy swoich myśli, tak aby w odpowiedniej chwili wkroczyć do akcji, i zmienić złą myśl na bardziej zdrową.
_________________
"Właściwe słowa brzmią niewłaściwie" Laozi
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Google
WWW komudzwonia.pl

antyspam.pl


Alkoholizm, współuzależnienie, DDA. Forum wsparcia
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 14